NATIONAL INTEREST: Trump chce aby sa Európa bránila sama. Pre USA sú náklady vysoké
Mnohí sa pýtajú, prečo USA míňa oveľa viac na obranu Európy, ako európske krajiny. Amerika nemá dostatočné dôvody na to, aby si udržala svoje dlhodobé strategické záväzky v Európe, pretože potenciálna hrozba v Rusku dnes nie je tak silná, aby jej európske krajiny nemohli samy odolať.

Donald Trump príde do Európy na summit NATO a premýšľa o veľmi jednoduchých otázkach: Prečo by Amerika mala venovať obrane viac ako 3,1% svojho HDP, zatiaľ čo výdavky Nemecka na tieto účely sú iba 1,2% a EÚ celkovo – iba 1,5 %, a prečo by Američania platili za obranu Európy oveľa viac, než samotné európske krajiny? Trump v žiadnom prípade nie je prvým americkým prezidentom, ktorý by ich kládol, ale môže sa stať prvým prezidentom, ktorý požaduje odpovede a začne konať, ak sa mu tieto odpovede  nebudú páčiť, píše The National Interest.

Aby bolo možné pochopiť význam týchto otázok, je potrebné vziať do úvahy nielen veľkosť vojenského rozpočtu USA, ale aj náklady na údržbu amerických vojsk v Európe, ktoré nesie Amerika, a tieto náklady sú veľmi vysoké. Je potrebné vziať do úvahy nielen potenciálne náklady hlavného kontinentálneho konfliktu, v ktorom Rusko bude mať vážne geografické a územné výhody. Je tiež potrebné vziať do úvahy náklady na jadrovú vojnu, v ktorej sa Amerika a americké mestá môžu stať cieľom.

“Náklady na rozsiahlu nejadrovú vojnu v Európe, napríklad kvôli pobaltským štátom, budú obrovské. Je možné, že budú opakovane prekračovať finančné prostriedky vynaložené na vojnu proti terorizmu, ktorá prebieha od 11. septembra. A náklady na jadrovú vojnu a jej náklady sú jednoducho nepredstaviteľné, “poznamenáva National Interest.

Počas studenej vojny boli americké sily v Európe spoľahlivým a silným odstrašujúcim prostriedkom, zadržali Sovietsky zväz a zachovali mier. Avšak, keď studená vojna skončila, porozumenie k tomu degradovalo. Všetci považovali za samozrejmé, že Amerika musí udržiavať svoje strategické záväzky počas studenej vojny v Európe a inde, dokonca aj po jej dokončení, pretože náklady sú nízke a americkébohatstvo a moc sú nepopierateľné.

Ale teraz, všetko vyzerá inak. Trump pochybuje o tom, že obrana Európy stojí za peniaze, ktoré sú vynaložené na udržanie amerických vojsk na kontinente. Preto je  pred tými, s ktorými  Trump nesúhlasí a verí, že Amerika musí naďalej plniť svoje povinnosti chrániť Európu, náročná úloha. Musí vysvetliť, prečo je Amerika zainteresovaná európskou bezpečnosťou natoľko, aby každoročne niesla reálne náklady.

Úloha Ameriky ako vodca a jej aliancia boli vždy nástrojmi politiky určenými na zabezpečenie základných záujmov Spojených štátov a najmä bezpečnostných záujmov Ameriky samotnej. Strategické záväzky Ameriky voči Európe preto musia byť ospravedlnené spôsobom, akým sa to robilo počas studenej vojny – a tvrdiť, že vnútorná bezpečnosť USA na západnej pologuli závisí na ochrane Európy pred hrozbami, ktoré Európania jednoducho nemôžu zvládnuť sami. Ale Rusko, ktoré je dnes hlavným nepriateľom a potenciálnou hrozbou, dnes nie je také silné a nemá žiadnu šancu rozdrviť Európu.

“Odpoveď na Trumpove otázky môže byť nasledujúca. Američania nepotrebujú venovať toľko peňazí na ochranu Európy. Pravdepodobne by mali dať Európanom príležitosť sa brániť. A to nie je spôsobené tým, že Amerika nemá príčiny k zachovaniu svojich dlhodobých strategických záväzkov v Európe. Dôvodom je, že tieto dôvody nie sú dostatočne silné a nemôžu ospravedlniť cenu záväzkov prevzatých Amerikou, “dodal National Interest.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies