NATO nepodporí Britániu vo vojne proti Rusku kvôli špiónskemu útoku

NATO sa nepostaví na stranu Británie, ak sa rozhodne vojensky odpovedať Rusku na otravu v Salisbury. Rusko sa už nebojí, že bude považované za vylúčenú krajinu a môže to byť nebezpečné pre západné štáty.

Theresa Mayová „dokázala presvedčiť“ Spojené štáty, Európsku úniu (nie všetky) A krajiny NATO, že Rusko je „veľmi pravdepodobne“ zapojené do otravy v Salisbury, informuje Daily Star. Niektoré z týchto štátov podporovali Londýn a tiež vyhnali ruských diplomatov. Avšak, podľa vojenského experta Keira Gilesa z londýnskeho nezávislého politického inštitútu Chatham House, NATO nebude podporovať Veľkú Britániu proti Rusku vo vojenských opatreniach. „Nemyslím si, že Spojené kráľovstvo dosiahne konsenzu a podpory ostatných spojencov NATO,“ uviedla.

 

 

Obviňujúc Rusko z účasti na otrave Sergeja Skripala a jeho dcéry, to Theresa Mayová nazvala „neprijateľným pokusom zabiť nevinných ľudí“ na britskej pôde. Avšak, podľa odborníkov, bude Londým prekvapený, ak bude premýšľať o uplatnení princípu kolektívnej obrany NATO, podľa ktorého je útok na jedného člena NATO považovaný za útok na všetkých.

 

Avšak, podľa Keira Gilesa, NATO by si malo byť vedomé hrozby, ktorú predstavuje Rusko: „Ďalší spojenci NATO by si mali uvedomiť, že Rusko otvorene chce zväčšiť okruh nepriateľských akcií, ktoré budú proti nim použité.“ Okrem toho povedal, že Rusko už nezaujíma skutočnosť, že ho možno považovať za vylúčený stáť.

Pobaltské krajiny sa boja ruskej expanzie, ale Giles sa domnieva, že kvôli prítomnosti NATO v Baltskom mori sa Putin skôr zameria na iné oblasti. „Posilnená prítomnosť NATO je už veľmi účinným protiopatrením proti ruskému zásahu. Pokiaľ dôjde k nejakému dobrodružstvu Ruska, ktoré využije prípadu Skripal, bude to pravdepodobne na inom mieste. „

Podľa iného odborníka, ktorý sa zaoberá problematikou odzbrojenia, Bruce Blaira, sa Európa stala „jadrovým horúcim bodom“, ktorý by sa mohol ľahko premeniť vo vojnu.

Je úplne ohromujúce, že odborníci aj denník rozvíjajú úvahy o „nebezpečnom“ Rusku na základe nepreukázaného obvinenia. Rovnako je pochybné, že by NATO – ak by Británia rozpútala vojnu s Ruskom – ostalo len ako pozorovateľ diania. Na druhej strane z článku vyplýva určité varovanie Londýnu, aby to očividne nepreháňal.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies