NATO plánuje nový rezervný fond s 30 000 vojakmi
Jednotka musí byť vybavená stovkou stíhačiek a lodí. Vedenie týchto mnohonárodných síl má mať za Nemecko.

NATO chce zlepšiť svoju pripravenosť v prípade útoku Ruska. Aliancia plánuje vybudovať novú záložnú jednotku o sile približne 30 000 vojakov, zloženú z národných armád v prípade potreby. Jednotka by mala byť pripravená na nasadenie do 30 dní.

Ministri obrany členských štátov NATO budú o tom diskutovať budúci týždeň (7.-8.júna) na svojom zasadnutí v Bruseli. Vedúci predstavitelia NATO by mali na svojom summite v polovici júla prijať politické vyhlásenie, informuje Spiegel.

Vo vysokých kruhoch NATO bolo povedané, že “Nemecko bude hrať vedúcu úlohu” pri tejto novej jednotky.
“Potrebujeme rýchlejšie a rýchlejšie presúvať veľké množstvo vojakov a vybavenie, aby sme mohli odraziť útok a efektívne brániť,” povedal diplomat NATO. “Iniciatíva na vznik novej záložnej jednotky prichádza z Washingtonu.”

V budúcnosti chce NATO tiež zlepšiť “vojenskú mobilitu”, aby bolo schopné prepravovať ťažké vybavenie, ako sú tanky, rýchlejšie na miesto nasadenia. To si vyžaduje zlepšenie infraštruktúry, ale aj odstránenie administratívnych prekážok a urýchlenie politických rozhodnutí. Nielenže, ako hovoria kruhy NATO, je to nielen o lepšej doprave v rámci Európy, ale aj medzi európskymi a transatlantickými spojencami, ako je Amerika a Kanada. Ministri obrany členských štátov NATO budú aj túto záležitosť prerokovávať budúci týždeň.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies