‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Jána Kuciaka: 169 zatknutí po celom Taliansku a Nemecku. Už pred 2 mesiacmi sa to spustilo – I.časť
PODPORIŤ

Začiatok  januára keď vypukol najväčší a najrozsiahlejší záťah talianskych orgánov činných v trestnom konaní proti Ndrangheta

Ndrangheta pochádza pravdepodobne  z gréckeho slova andragathía (hrdinstvo,mužnosť)alebo andragathos (statočný muž). 

Napriek tomu že sa predpokladá, že ‘Ndrangheta bola aktívna už na začiatku 18. storočia, prvá faktická zmienka o nej pochádza až z roku 1861, kedy došlo k zjednoteniu mestských štátov. Ďalšia zmienka je potom z roku 1888. Týkala sa anonymného udania na prefekta provincie Reggio di CalabriaFrancesca Paternostra, a odkazovala na tajnú sektu, ktorou mala byť ‘Ndrangheta. ‘Ndranghetu sprevádza od samého začiatku kriminálna činnosť vrátane únosov a vrážd. V novodobej histórii sa ‘Ndrangheta najviac prejavila v dvoch veľkých konfliktoch – za prvý sa považuje vojna, ktorá vypukla v roku 1975 po zabití Antonia Macri a vyžiadala si asi 300 obetí. Druhá vojna ‘Ndranghety medzi rokmi 1985 a 1991 stála okolo 700 ľudských životov.

Píše sa 9. januára 2018 a ALESSIA CANDITO v La Republika informuje o nevídanej razii v Oblasti Crotone, ale aj v niektorých nemeckých spolkových krajinách. Zásah ma spoločného menovateľa ‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Jána Kuciaka.

Zasiahnutý je klan Farao-Marincola z mesta Cirò Marina, ktorý vytvoril rozvetvenú zločineckú sieť v tejto oblasti, ale aj v strednom a severnom Taliansku a v niekoľkých nemeckých spolkových krajinách. Zhabané aktíva za 50 miliónov.

Zločinecká holdingová spoločnosť schopná rozdrviť oblasť Crotone a dusiť niekoľko spolkových štátov v Nemecku.

Krutá zločinecká organizácia, schopná obsadiť inštitúcie v rôznych centrách oblasti Crotone. Toto je sieť vybudovaná v priebehu času klanom Farao-Marincola z mesta Cirò Marina a dnes rozložená prokuratúrou v Catanzare s maxioperáciou so 169 zatknutiami.

Na žiadosť hlavného prokurátora Nicolu Gratteriho zatkli karabinieri z provincie Ros a provincie Crotone nielen šéfov a spoločníkov, ktorí urobili z Cirò svoje léno, ale aj viacerých miestnych správcov vrátane troch starostov z oblasti a predsedu provincie Crotone, Nicodema Parrillu, považovaného za “jedného zo zástupcov gangu v mestskej správe Cirò Marina”.

Zvolený bol pred rokom s 62 % hlasov na kandidátke hnutia Prossimo Crotone, ktoré je v spojení s regionálnou radkyňou Florou Sculco. Tá v súčasnosti podporuje regionálnu vládu pod vedením Maria Oliveria za Demokratickú stranu, ale “v provincii” hrá proti Demokratickej strane keďže Parrilla sa považuje za jedného zo zástupcov gangu v mestskej správe Cirò Marina.

Podľa sudcov, Parrilla – v súčasnej dobe tiež starosta mesta Cirò – “vždy využíval vyššie spomenuté volené funkcie na zabezpečenie záujmov skupiny”. Ale to nie je všetko. Človekom z klanu by mal byť aj jeho predchodca, Roberto Siciliani, zvolený v roku 2011 podporovaný ako svojimi bratmi podnikateľom Mariom a bývalým obecným radcom Neviom. Priamym zástupcom klanu Farao-Marincola, s ktorým sú spriaznení, by mal byť tiež zástupca starostu Cirò Marina a správca majetku mesta Joseph Berardi, zatiaľ čo predseda mestskej rady Giancarlo Fuscaldo je obvinený zo spolupráce so zločineckou skupinou. Od roku 2006 až do dnes mali všetci títo, rôzne pracovné zmluvy v rámci správy mesta, ktorú podrobili – ako vyplýva z vyšetrovania – záujmom a záležitostiam klanu, ktorý vďaka “svojim politickom” mohol získavať zákazky, výhody a koncesie.

Ale Cirò Marina nie je jediným miestom v oblasti Crotone, kde bola ukradnutá demokracia. Dokonca aj v susedných obciach bol klan schopný dosadiť vlastných ľudí do miestnej správy. V putách tiež skončili starosta mesta Strongoli, Michele Laurenzano, obvinený zo spolupráce so zločineckou skupinou, zástupca primátora mesta Casabona, Domenico Cerelli, jeho predchodca Giuseppe Benincasa, starosta mesta Mandatoriccio, Angelo Donnici a jeho zástupa Filippo Mazzou.

Títo všetci sa rôznym spôsobom považujú za priamych členov alebo spolupracovníkov klanu, ktorý v priebehu rokov zabezpečoval zákazky a obchod vo viac ako jednom spoločnom prípade a v najrôznejších sektoroch.

Zo správy služieb a majetku mesta Cirò, to bolo nakladanie s odpadmi, prístavné služby, trh s rybami, pohrebné služby, on-line hry, práčovne, výrub dreva, distribúcia potravín, papier a plast pre potraviny, pečivo a nápoje – klan Farao-Marincola ovládal všetko. V rukách klanu skončil dokonca útulok pre deti migrantov v Cirò Marina, kde sa ľudia z Farao-Marincola starali o dodávky tovaru a služieb a platby dodávateľom – všetko v jasnom spojení s rodinou ‘Ndrangheta – vrátane spracovania administratívy zameranej aj na poskytovanie ministerských fondov, personálne riadenie a platy miezd. Záujmy klanu sa však neobmedzovali len na Kalábriu, ani na strednú a severnú časť Talianska.

V Nemecku bolo zatknutých trinásť ľudí vďaka spolupráci catanzaréskej prokuratúry s troma rôznymi nemeckými prokurátúrami.

Ako zistili vyšetrovatelia, klan Farao-Marincola bol prítomný v spolkových štátoch Bádensko-Württembersko, Severné Porýnie-Vestfálsko a Sasko, kde sa mu podarilo vytvoriť širokú obchodnú sieť schopnú vnútiť reštauráciám a pizzeriám nákup tovaru z Crotone, od pizzového cesta až po víno Cirò. Obchod sa plánoval rozšíriť aj do Švajčiarska, kde by sa viac ako jeden z ich ľudí mohol spoľahnúť na ich kontakty.

Ako vyplynulo z vyšetrovania, klan sa mohol spoľahnúť na skutočnú kriminálnu holdingovú spoločnosť, rozvinutú aj v severnom a strednom Taliansku, v regiónoch Emilia Romagna, Benátsko, Lombardia a Lazio, schopnú zaručiť pre Farao-Marincola obchod za milióny eur. Počas operácie boli zhabané aktíva vo výške viac ako 50 miliónov eur, vrátane spoločností a firiem z najrôznejších sektorov, ktoré bolo možné pripísať ľuďom tohto klanu.

‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Kuciaka: “Opraty” a “Zlaté rúno” prokuratúra Cafiero de Raho tesne pred vraždou – II.časť

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies