‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Kuciaka: “Opraty” a “Zlaté rúno” prokuratúra Cafiero de Raho tesne pred vraždou – II.časť
Píše sa 19. február na scénu vchádza rozhodný prokurátor s menom Federico Cafiero de Raho, dobre si pamätajte to meno! Novinárom vysvetľuje zložitú mafiánsku sieť ‘Ndrangheta. Hovorí o Východnej Európe. Je po operácii  “OPRATY A ZLATÉ RÚNO”, operácii o ktorej museli vedieť aj slovenské štátne orgány. 

‘Ndrangheta, 37 zatknutí a zhabaných 100 miliónov eur len pár dní pred vraždou Kuciaka! Informuje podrobne LA REPUBLICA.

Tridsaťsedem predbežných opatrení vrátane väzby. Viac ako 100 miliónov zhabaných aktív a rozložených 64 spoločností po celej krajine so záujmami, pobočkami a dcérskymi spoločnosťami v Slovinsku,  Veľkej Británii a východných krajinách EÚ vrátane Slovenska. To je mapa podnikateľských aktivít ‘Ndranghety a podnikania jej v záujme, ako to vyplynulo z operácií “Opraty” a “Zlaté rúno” ktoré 19.februára ráno vykonali Finančná správa a Úrad pre vyšetrovanie mafie na základe žiadosti prokurátorov vo Florencii a Reggio Calabria.

Vyšetrovanie (z Reggio Calabria riadené Stefanom Musolinom a z Florencie Ettorom Squillacom Grecom) odhalilo sieť spoločností pôsobiacich v najrôznejších odvetviach – od veľkých maloobchodníkov po oceľ, od stavebníctva až po verejné obstarávanie – všetky považované za priamych členov klanu troch “poverených” členov zločineckej organizácie ‘Ndrangheta, Nirta-Scalzone pre Iónsku oblasť, Araniti pre Reggio, Piromalli pre Tyrhénsku oblasť.

Každý z nich sa mohol spoľahnúť na dôveryhodných podnikateľov, ktorí pracovali nielen v regióne, ale aj v celom Taliansku, najmä v Toskánsku a v zahraničí. Spoločnosti patriace ‘Ndranghete vo všetkých ohľadoch – vysvetľujú vyšetrovatelia – sa nikdy nestretli s ťažkosťami pri riešení hospodárskych záujmov v strednom a severnom Taliansku napriek jasnému kriminálnemu profilu a nejasnosti pôvodu kapitálu.

“Mnoho obchodov a peňazí patriacich ‘Ndranghete – vysvetľuje národný prokurátor proti mafii Federico Cafiero de Raho – sa presťahovali do Toskánska prostredníctvom dohodnutých podnikateľov, ktorí podstatne kryli výnosy z trestnej činnosti falošnými faktúrami. Iní podnikatelia, pravdepodobne vo finančných ťažkostiach, získali od zločineckej organizácie úžernícke pôžičky ktoré boli tiež prekryté falošnými faktúrami. “

Ani v zahraničí sa klan nestretol s prekážkami a vytvoril schránkové firmy v Slovinsku, Slovensku, a ďalších krajinách na Balkáne a vo východnej Európe, zatiaľ čo na lepšie ukrytie nelegálne nadobudnutého imania využili Veľkú Britániu pre jej nedostatky legislatívy v tejto oblasti.

‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Jána Kuciaka: 169 zatknutí po celom Taliansku a Nemecku. Už pred 2 mesiacmi sa to spustilo – I.časť

Z tohto dôvodu prokuratúra vo Florencii pod vedením prokurátora Giuseppeho Creazza požiadalao zatknutie 14 osôb, 11 vo väzení a 3 v domácom väzení, obvinila ich z viacerých trestných činov: vydieranie, únos, pranie špinavých peňazí, nezákonná finančná činnosť, podvodný transfer majetku, s priťažujúcou okolnosťou mafiánskych metód.

Pre štyroch z nich pochádzajú obvinenia aj z Reggio Calabria, kde prokuratúra koordinovaná zástupcom prokurátora Gaetanom Pacim nariadila zatknutie 27 ľudí, všetko považovaných za priamych členov, alebo spolupracovníkov ‘Ndranghety.

Tí sú obvinení z rôznych foriem spolupráce s mafiou, prania špinavých peňazí, opätovného použitia peňazí a majetku nezákonného pôvodu, úžery, nezákonnej finančnej činnosti, podvodného prevodu majetku, daňového podvodu, vydávania falošných faktúr a nedokonaných zločinov.

“Všetko sa točí okolo kalabrijského podnikateľa Antonina Scimoneho, skutočného riaditeľa neuveriteľne zložitého systému schránkových firiem, ktorý vydával falošné faktúry na prepratie špinavých peňazí,” vysvetľuje hlavný prokurátor Federico Cafiero de Raho.

Považuje sa za člena mocného klanu Nirta-Scalzone (v minulosti zapleteného v prípade Minotaurus vyšetrovanom prokuratúrami v Turíne a v Miláne) a spoločník právnika, považovaného za prepojeného s klanom San Luca, sa Scimone roky vyhýbal vyšetrovaniu.

Pre väčšinu ľudí sa prezentoval ako jednoduchý obchodník s dlaždicami, ktorý bol dedičom spoločnosti pôsobiacej v oblasti po generácie, “nútený” presunúť ťažisko svojej činnosti, aby sa vyhol tlakom ‘Ndranghety. V skutočnosti – ako vyplynulo z vyšetrovania koordinovaom zástupcom prokurátora Giuseppem Lombardom – bol zodpovedný za hustú sieť stavebných spoločností a spoločností obchodujúcimi s kovmi založených na Balkáne, vo východnej Európe, Veľkej Británii a Cypre, so skromným kapitálom a nepriehľadnými rozpočtami, ktoré slúžili ako základ mafiánskeho systému prania špinavých peňazí identifikovaných vďaka práci vyšetrovacích úradov v Reggio Calabria, vtedy riadenými Gaetanom Scilliom, ktorý sa zaoberal týmto vyšetrovaním pred svojím odchodom do dôchodku.

“Ďalšia oblasť v šetrení Finančnej správy – pokračuje Cafiero de Raho – je vývoj prípadu Cumbertazione, ktorý v minulosti odhalil zasahovanie klanu do dôležitých verejných prác v oblasti Gioia Tauro”, vrátane Salerna a Reggio Calabria.

Zisk z nelegálnych prác, zmlúv a subdodávateľských zmlúv, často roztrúsených technikou “studenej nákladnej dopravy”, ako aj veľké obchodné špekulácie boli prepraté komplexným systémom schránkových firiem riadených Scimonom, ktorý falošnými fakturáciami poskytol peniazom punc legálnosti a tie mohlo byť využité na ďalšie investície.

Reakcie

“Súčasné vyšetrovanie ‘Ndranghety a najnovšie informácie o čínskej mafii a o environmentálnych zločinoch jasne ukazujú, že ani náš región nie je imúnny voči prítomnosti mafie a jej metód. Teraz nezáleží na jemných rozdieloch, ktoré by mohli znížiť rozsah problému,” napísal predseda regiónu Toskánsko Enrico Rossi, a poďakoval súdnemu a policajnému zboru na Facebooku “za úžasnú prácu, ktorú doteraz vykonali pri ochrane zákonnosti a v boji proti mafiánskym zločinom.”

“Bolo by ilúziou si myslieť, že táto prítomnosť mafiánskych aktivít v našom regióne, ak nie je včas zastavená, nemôže skončiť rozkladom sociálnej a dokonca inštitucionálnej štruktúry. Preto“ – Rossi pokračuje – „musíme zvýšiť všeobecné povedomie o neľútostnom boji s organizovaným zločinom, aby sme boli pripravení rozpoznať a ostražití a aktívni v nahlásení toho javu súdnictvu.”

“Toskánsko udržiava zdravú občiansku spoločnosť hlboko zakorenenú v zákonnosti a demokracii. Som si istý, že nájde silu reagovať. Výročná správa o organizovanom zločine, ktorú sme sa vo svetle týchto skutočností rozhodli zostaviť každoročne, bude platným nástrojom na rozpoznanie a boj,” uzatvára správca Toskánska.

(Pokračovnie ešte dnes)

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies