‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Kuciaka: Pražské byty a pranie špinavých peňazí – V.časť

Dôvod spolupráce s českými vyšetrovateľmi je veľmi jednoduchý. Realitný biznis v prahe a prepojenia celej siete v postkomunistickom bloku. Najluxusnejšie nehnuteľnosti v historickom centre Prahy slúžia podľa talianskych detektívov k ukrývaniu peňazí zo zločinu. Priviedlo ich k tomu vyšetrovanie mafiánskej organizácie ‘Ndrangheta, zistila MF DNES. Kľúčovou postavou biznisu s nehnuteľnosťami je šesťdesiatdvaročný podnikateľ s realitami Claudio Leo Personnettaz.

To, že s exkluzívnymi pražskými nehnuteľnosťami vo veľkom obchodujú Taliani, je známa vec. Že nielen na susednom slovenskom, ale aj v Česku pôsobí mafie, sa zatiaľ len predpokladá.

Talianski vyšetrovatelia teraz podľa zistení MF DNES rysujú medzi oboma informáciami spojnicu. Prišli s odvážnou hypotézou: v biznise s luxusnými domami v centre Prahy sa perú peniaze z talianskych daňových zločinov a čiernych fondov. Všetko má pod kontrolou muž, na ktorého meno detektívi narazili pri vyšetrovaní aktivít najobávanejšej mafiánskej organizácie ‘Ndrangheta v severotalianskom regióne Valle d’Aosta.

‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Kuciaka: Korupčná koalícia ako politický model a ukradnutá demokracia – IV.časť

Šesťdesiatdvaročný Claudio Leo Personnettaz je v Česku prakticky neznámy, hoci v Prahe podniká s realitami bezmála tridsať rokov a ako manažér pôsobí vo viac ako troch desiatkach firiem spravujúcich stomiliónové nehnuteľnosti v historickom centre metropoly, okrem iného byty na Parížskej ulici alebo dom na Národnej triede.

Taliansku prokuratúru však Personnettaz pred časom zaujal v inej súvislosti. V septembri 2016 si vyrazil na tri dni do Maroka, vzal so sebou dvoch mužov vyšetrovaných v Taliansku v súvislosti s kontaktmi s ‘Ndrangheta, a dokonca im zaplatil letenky.

‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Jána Kuciaka: 169 zatknutí po celom Taliansku a Nemecku. Už pred 2 mesiacmi sa to spustilo – I.časť

Podla MF DNES jedným z mužov bol prokurátor z Aosty Pasquale Longarini, druhým podnikateľ v potravinárstve Gerardo Cuomo, ktorý mal prokurátora podľa polície “zásadne k dispozícii ku všetkému, čo potreboval – či už išlo o osobné problémy, či prácu” – a ktorého prokurátor údajne varoval, že je odpočúvaný kvôli kontaktom s ‘Ndrangheta. Aj priamo o prokurátorovi sa ľudia z vedenia mafiánskej organizácie v odpočúvaní bavia ako o človeku, ktorý vie všeličo zariadiť. Oboch mužov začala talianska polícia stíhať a v tej súvislosti narazila práve na Personnettaze, ktorý spoločný výlet do Maroka sponzoroval.

‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Kuciaka: “Opraty” a “Zlaté rúno” prokuratúra Cafiero de Raho tesne pred vraždou – II.časť

Na realitného magnáta z Prahy sa následne policajti zamerali a prišli s ďalším podozrením: firmy, ktoré Personnettaz v Prahe kontroluje, slúžia na pranie čiernych peňazí z Talianska. “K realitným operáciám boli používané prostriedky pochádzajúce z provízií z daňových deliktov spáchaných talianskymi občanmi, a to spôsobom, ktorý mal zastrieť ich pôvod z trestnej činnosti,” citoval taliansky denník La Stampa štátneho zástupcu Giovanniho Polizziho, ktorý dohliada na vyšetrovanie.

Pre väčšiu zrozumiteľnosť: peniaze, s ktorými realitný magnát v Prahe podniká, sú podľa talianskej polície nelegálne. Podnikateľ je pritom v blízkom kontakte s mužom, ktorý sa zaplietol s mafiou, a prokurátorom, ktorý tomuto mužovi opakovane pomáhal, chránil ho pred vyšetrovaním a je za to stíhaný. Personnettaz oboch označuje za osobných priateľov a platil im “pracovnú cestu” do Afriky. Polícia sa domnieva, že pre prokurátora to mohla byť jedna z odmien za verné služby.

‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Kuciaka: Rok 1993, keď spoznávame klan Vadala v boji s Taliovcami – III.časť

MF DNES sa pokúsila Personnettaza kontaktovať cez spoločnosť Dedalo, ktorej je riaditeľom. “Pán Personnettaz dnes odletel do Talianska. A nevie, či je oprávnený sa k tomu vyjadrovať, pretože tie činnosti nie sú ukončené, “uviedla jeho asistentka.

Čítajte tiež:

Súdruh poslanec Blaha odstúpte z postu predsedu výboru NR SR pre európske záležitosti! Ste škodná!

 

Súvisiace články

ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu

redakčný výber

ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu

redakčný výber

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy