‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Kuciaka: UniCredit banka, Massimiliano Fossati a česko-slovenské súvislosti – VI.časť
Podľa milánskej prokuratúry sa mal vysoký manažér banky UniCredit podieľať na praní talianskych peňazí v pražských nehnuteľnostiach. MF DNES zistila, že práve táto banka poskytovala tomuto realitnému biznisu úvery. A na Slovensku potom vyšla v ústrety mužovi spájanému s mafiou napriek tomu, že jeho firma bola v exekúcii a nespĺňala podmienky pre úver, píšu  Vojtěch Srnka a Karel Hrubeš vo svojom investigatívnom článku na MF DNES.

Massimiliano Fossati a UniCredit banka
Podľa tejto dvojice autorov: Massimiliano Fossati bol ešte vlani v lete jedným z najvyššie postavených mužov v medzinárodnej bankovej skupine UniCredit. Viedol oddelenie rizík, strážil teda, aby banka nepožičala nikomu, kto nemôže splácať.

Ako zistili obaja novinári funkcie sa Massimiliano Fossati vzdal po tom, čo milánska prokuratúra prišla s vážnym podozrením: Fossati čoby “faktický spoločník” realitného biznismena Claudia Lea Personnettazeho, ktorý vedie spoločnosti skupujíce luxusné domy v centre Prahy, sa podieľal na praní čiernych talianskych peňazí v českej metropole.

O vyšetrovaní Personnettazeho, ktoré zatiaľ neviedlo k žiadnemu odsúdeniu, MF DNES informovala v sobotu.

Firmy, ktoré Talian kontroluje, nakupovali domy na Národnej triede, u Staromestského námestia či pod Pražským hradom. A podľa vyšetrovateľov tým zakrývali nelegálny pôvod peňazí, uvádzajú autori na MF DNES.

Na Personnettazeho detektívi prišli, keď sa zaoberali aktivitami mafie ‘Ndrangheta na severe Talianska.

Personnettaz zaplatil spoločný výlet do Maroka mužovi, ktorý sa raz mesačne stýkal s neskôr zastreleným príslušníkom klanu Nirtov.

Cestu grátis mal aj šéf miestnej prokuratúry, ktorý kvôli tomu a ďalším škandálom neskôr skončil.

Okrem Personnettazeho sa talianska finančná polícia zaujíma aj o dvoch jeho údajných pomocníkov z pražského biznisu – podnikateľa z Aosty Eda Chatela a práve o Massimiliana Fossatiho, do vlaňajška vysokého manažéra skupiny UniCredit.

Investičný fond banky UniCredit tiež predal firmám okolo Personnettazeho dva hotely v centre Prahy

MF DNES zistila, že v čase, keď Fossati podľa vyšetrovateľov pomáhal realitnému podnikateľovi prať peniaze v Prahe, poskytla jeho banka práve tomuto biznisu rozsiahle úvery.

Investičný fond banky UniCredit tiež predal firmám okolo Personnettazeho dva hotely v centre Prahy: Golden Crown a Sunrise.

Z katastra nehnuteľností vyplýva, že hotel Golden Crown je zastavený u talianskej pobočky banky UniCredit na sumu 5,4 milióna eur.

Iný hotel je zastavený u českej pobočky až do výšky cca 4 milióny eur. K tomu má ešte jedna z firiem okolo Personnettazeho v banke úver 5 miliónov eur, tvrdia Vojtěch Srnka a Karel Hrubeš vo svojom investigatívnom článku.

 

Muž, o ktorom písal Janko Kuciak

“Riadenie nekomentujeme,” odpovedala na otázky MF DNES Camilla Pedraglio z milánskeho ústredia skupiny UniCredit.

Fossatiho sa novinárom kontaktovať nepodarilo, ale jeho postoj ku kauze možno vyvodiť z jeho konania: s policajnou hypotézou nesúhlasí, vlani v júli si vzal v banke voľno, aby sa mohol venovať obhajobe svojej reputácie.

Personnettaz,  Vojtěchovi  Srnkovi a Karelovi Hrubešovi odkázal, že si nie je istý, či môže komentovať prebiehajúce vyšetrovanie. Tretí “faktický spoločník” Edo Chatel označil v denníku La Stampa podozrenie za “neuveriteľné”.

O banke UniCredit sa hovorí aj denník SME. Ten upozornil na to, že Antonino Vadala, o ktorom sa chystal písať zavraždený novinár Ján Kuciak v súvislosti s talianskou mafiou, dostal od banky úver na kúpu svojho BMW, hoci jeho firmy boli v exekúcii.

Banka pôvodne úver zamietla. Do hodiny sa však podľa SME úradníčke ozval člen predstavenstva, aby zmluvu pripravila, uzatvárajú svoj text Vojtěch Srnka a Karel Hrubeš.

Čítajte tiež:

‘Ndrangheta meno mafie spájané s vraždou Kuciaka: Pražské byty a pranie špinavých peňazí – V.časť

 

SNS je pripravená debatovať o predčasných voľbách, ak koalícia stratí podporu Mosta po odchode poslancov

Žitňanská sa chystá skončiť vo vláde. Pre Danka je rekonštrukcia vlády nejasná záležitosť a netuší jej rozsah

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies