NDS vyhodnocuje sedem ponúk v tendri na časť úseku rýchlostnej cesty R2 pri Košiciach

sita

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) vyhodnocuje sedem ponúk vo verejnej súťaži na výstavbu druhého úseku rýchlostnej cesty R2 Šaca – Košické Oľšany. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v súčasnosti posudzuje námietku podanú po otvorení ponúk. Ukončenie súťaže trvajúcej od decembra 2018 nezávisí podľa diaľničnej spoločnosti len od nej, podpis zmluvy s vybraným zhotoviteľom a začatie stavebných prác odhaduje predbežne v druhom štvrťroku 2020.

“NDS robí všetko pre to, aby bol proces verejnej súťaže ukončený čo najskôr. Vzhľadom na podanú námietku, o ktorej musí rozhodnúť Úrad pre verejné obstarávanie, nie je možné kvalifikovane predpokladať ukončenie súťaže,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Jednu námietku proti podmienkam v súťažných podkladoch alebo iných dokumentoch podal navrhovateľ ešte na jar, ale následne ju vzal späť.

NDS vyhlásila tender na výstavbu časti úseku R2 pri Košiciach v dĺžke 14,3 kilometra vlani v decembri. Predpokladaná cena prác plánovaných na tri roky je 138,04 mil. eur bez DPH. Ponuky predložilo 23. augusta sedem uchádzačov zložených zo štrnástich stavebných spoločností. Najnižšiu cenu navrhlo taliansko-slovenské združenie firiem INC, S. p. A., Cesty SK, s. r. o., Košice a CEDIS, s. r. o., Bratislava, a to 123,6 mil. eur bez DPH. Ďalších šesť ponúk je v rozsahu od 132,6 mil. eur (Eurovia SK, a. s., Eurovia CZ, a.s.) do 151,65 mil. eur (Doprastav, a. s.).

Lehoty v tomto tendri diaľničiari zmenili šesťkrát. “Posun lehôt bol spôsobený vysokým záujmom uchádzačov o predmetnú zákazku. V tejto súvislosti bola NDS opakovane požiadaná o vysvetlenie súťažných podkladov, a to najmä projektovej dokumentácie,” poznamenala Michalová. “NDS vysvetlila súťažné podklady v rámci otázok a odpovedí, a následne musela poskytnúť uchádzačom dostatočný čas na zapracovanie odpovedí a prípravu kvalitných ponúk,” dodala hovorkyňa NDS.

Na spomínanom úseku R2 pri Košiciach budú tri mimoúrovňové križovatky Košice – Juh, Krásna a Hrašovík, trinásť mostov a jedno odpočívadlo. Súťaž na zhotoviteľa prvého takmer sedemkilometrového úseku R2 Šaca – Košické Oľšany plánovala NDS vyhlásiť v lete tohto roka. Príprava tohto úseku je v procese majetkovoprávneho vysporiadania.

Po dokončení rozostavaného úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce (14,4 km plus 1,1 km) koncom tohto roka a pripravovaných oboch úsekov R2 Šaca – Košické Oľšany (21 km) pribudne v okolí Košíc takmer 40 km diaľnic a rýchlostných ciest. Nový obchvat odľahčí Košice od tranzitu smerujúceho na Ukrajinu, na Maďarsko, Prešov i Rožňavu. Spolu s úsekom D1 Prešov, západ – Prešov, juh (7,9 km vo výstavbe) motoristi získajú súvislé napojenie od hranice s Maďarskom po Ružomberok.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies