Nebudeme vstupovať do čakárne na euro, ktorá vyžaduje fixáciu výmenného kurzu pred jeho prijatím, tvrdí maďarský minister hospodárstva
Maďarsko neponáhľa s pripojením k eurozóne a malo by prijať jednotnú európsku menu iba v prípade, že jeho hrubý domáci produkt (HDP) sa priblíži priemeru eurozóny.

Uviedol to dnes v rozhovore s maďarským listom Magyar Hírlap minister hospodárstva Mihály Varga.

“Rovnako ako Česi alebo Poliaci nebudeme vstupovať do čakárne na euro, ktorá vyžaduje fixáciu výmenného kurzu dva roky pred prijatím (eura),” vyhlásil Varga.

Dodal, že pre krajinu je súčasný postoj priaznivejší a je len na Maďarsku, kedy sa rozhodne podniknúť ďalší krok.

Maďarsko by podľa neho tiež malo počkať na výsledky rokovaní o prehĺbenie integrácie medzi členskými krajinami eurozóny.

Maďarská centrálna banka tiež uviedla, že Maďarsko by nemalo prijať euro predtým, ako bude jeho ekonomika dostatočne silná, napísala agentúra Reuters.

Členmi eurozóny je v súčasnosti 19 krajín EÚ. Členské štáty EÚ sú zaviazané vstúpiť do eurozóny, výnimky majú iba Británia a Dánsko. Krajina ale nemôže byť na užívanie eura a s tým súvisiacich pravidiel a záväzkov prinútená, rozhodnutie o vstupe – za predpokladu splnenia všetkých podmienok – je tak výsostne politickou otázkou.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies