Nemci majú naivný pohľad na Európu, tvrdí Sigmar Gabriel
Dvojaký meter v európskych hodnotách a záujmoch sa prelínali v prednáške nemeckého exministra Sigmara Gabriela na univerzite vo Flensburgu pre študentov. Jeho prednáška napodiv zostala bez kritickej odozvy.  Joachim Pohl  na Flensburger Tageblatt dokonca píše, že Gabriel svojou prednáškou študentom zobral posledné ilúzie o Európe.

“Pred päťdesiatimi rokmi by bol každý politik za tieto myšlienky a tézy  študentmi kritizovaný, ale práve prekvapivo mladší návštevníci v zaplnenej prednáškovej sále stratili  niektoré z ilúzií o Európe”, píše Joachim Pohl.

“Dnešná Európa nebola založená na idealistických základoch, ale na drsných záujmoch. Svet je v súčasnej dobe ovládaný záujmami, nie hodnotami. Zvlášť Nemci by mali relatívne naivný pohľad na Európu zmeniť, “povedal Sigmar Gabriel.

“Pred niekoľkými rokmi nemecké rozhodnutie nezasiahnuť do sýrskeho konfliktu nebolo ideálne,” pokračoval Gabriel, “iní, ako je Rusko, USA a Irán, rokovali a presadzovali svoje záujmy.”

Gabriel varoval pred stratou dôležitosti, ktorej Európa čelí.

“Mnoho ľudí vo svete pozoruje Európu, ako stráca svoje pozície,” povedal Gabriel, “a tí, ktorí už nemajú moc, nie sú nielen mocní, ale aj bezmocní.”

Podľa Gabriela Európa sa musí naučiť definovať svoje záujmy. USA, Čína, Rusko, Turecko – všetci presadzujú svoje záujmy.

“Potrebujeme silnejšiu vonkajšiu európsku záujmovú politiku”, čo ale ako Gabriel tvrdí, tak tá nevzniká v Európskom parlamente, ale medzi hlavnými mestami, “Európa skolabuje, ak bude trvať na tom, aby všetky štáty boli postavené na základe spoločných hodnôt.”

“Je dôležité, aby ste sa vždy vžili aj do pozície ostatných. Taliansko a Grécko myslí odlišne od Nemecka. Svojou imigračnou politikou vyprovokoval Viktor Orbán Európsku úniu, aby nakoniec zabezpečila schengenské vonkajšie hranice, “pripomenul Gabriel . A v publiku nik nenamietal.

 

Európa a Rusko potrebujú obnoviť kontakt a opustiť rétoriku studenej vojny, tvrdí Juncker .

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies