Nemci prišli s návrhom, aby Ukrajina zostala tranzitnou krajinou plynu aj po dostavbe Nord Stream 2
Nemecko navrhlo zriadenie konzorcia, ktoré by zabezpečilo, že si Ukrajina udrží svoju úlohu tranzitného štátu ruského plynu aj po uvedení nového plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas predložil návrh bez ďalších podrobností na včerajšom stretnutí s jeho partnermi, ktorí sú proti plynovodu.

Nemecko podporuje Nord Stream 2, ktorý má viesť z Ruska do Nemecka Baltským morom. Kancelárka Angela Merkelová však minulý mesiac uviedla, že projekt nemôže pokračovať, kým nebude jasná úloha Ukrajiny ako tranzitnej krajiny pre prepravu plynu. Projekt ruského Gazpromu a piatich európskych spoločností má dvojnásobnú kapacitu vývozu plynu z Ruska do Nemecka.

Pobaltské republiky – Litva, Lotyšsko a Estónsko – sa obávajú, že nový plynovod by mohol zvýšiť závislosť na ruskom plyne a podkopať úlohu Ukrajiny ako tranzitných ciest pre plyn, ktoré krajine poskytujú významné príjmy. Maasov návrh však podľa agentúry Reuters neukludnil verejné obavy v týchto troch krajinách, ktoré boli súčasťou Sovietskeho zväzu a teraz sú členmi Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

“Považujeme tento projekt za veľmi nezlučiteľný s energetickou politikou EÚ a veľmi škodlivým pre Ukrajinu,” uviedol litovský minister zahraničia Linas Linkevičius. “Domnievame sa, že nie je čisto ekonomický projekt, má politický rozmer.”

Proti novému plynovodu je tiež Poľsko. Kvôli plynovodu pripadne Kyjev o cenné príjmy z tranzitu a Rusko bude tiež ľahšie znižovať dodávky do krajín, cez ktoré plynovod vedúci cez Ukrajinu prechádza bez toho, aby to spôsobilo ťažkosti Nemecku, najväčšiemu zákazníkovi. Tento týždeň začal v Poľsku protimonopolný úrad konať proti riaditeľstvu Nord Stream 2, že projekt zvyšuje obavy z narušenia hospodárskej súťaže, píše agentúra Reuters.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies