Nemci v Rakúsku špehovali vládu i firmy, tvrdí rakúsky denník
Nemecká rozviedka BND špehovala v Rakúsku od 90. rokov takmer 2000 inštitúcií, uviedol v piatok rakúsky denník Der Standard. Cieľom elektronickej špionáže sa podľa neho stala ministerstva, ambasády, firmy, univerzity aj novinári. Zachytené informácie Berlín zdieľal okrem iného s Američanmi, napísal denník.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce od Berlína podrobnosti ošpionážnej afére a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen označil počínanie Nemecka za neprijateľné, napísala agentúra AP.

“Rozsah zisťovania bol mimoriadny,” citovala agentúra DPA Kurze, ktorý povedal, že Rakúsko chce od Nemcov informácie o tom, kto bol sledovaný a kedy sledovací program skončil. Chce mať tiež istotu, že špionáž skutočne skončila a že získané dáta bola či budú vymazané. Vyhlásil tiež, že už v roku 2014 sa objavilo podozrenie na nemeckej špionážne aktivity v Rakúsku. Dodal, že Nemecko následne sprísnilo svoje zákony tak, aby sa vylúčila špionáž medzi priateľmi.

Vysvetlenie žiada tiež prezident. “Špionáž medzi spriatelenými štátmi nie je len nezvyklá a nechcená, je neprijateľná,” vyhlásil Van der Bellen.

BND sa k obvineniam priamo nevyjadrila. Nemecká legislatíva rozviedke povoľuje monitorovať telekomunikácia cudzincov v zahraničí. Výslovne jej ale zakazuje vykonávať priemyselnú špionáž. List sa odvoláva na zoznam cieľov nemeckej špionáže, ktorý má k dispozícii. Zahŕňa podľa neho až 2000 telefónnych čísel, e-mailových adries, faxových pripojenie a mien.

O množstve a kvalite zachytených informácií denník nepíše. Tvrdí ale, že BND svoje poznatky poskytovala ďalším tajným službám, vrátane americkej rozviedky NSA. Tá podľa denníka zase dávala Nemcom k dispozícii odpočúvacie zariadenia. Na zozname cieľov BND figuruje úrad rakúskeho kancelára a kľúčové rezorty obrany, zahraničia, vnútra a financií.

Nemcov údajne zaujímali aj medzinárodné organizácie sídliace vo Viedni – Organizácia OSN pre priemyselný rozvoj (UNIDO), Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Len v prípade OSN vraj BND monitorovala 128 telekomunikačných spojení. BND sledovala aj 75 ambasád, vrátane spriatelených štátov ako Francúzsko, Poľsko, Izrael a USA, uviedol Der Standard. Podľa denníka sa na zozname nachádzajú tiež skoro všetky veľké rakúske podniky a banky, napríklad zbrojovky Glock a Steyr a peňažný ústav Raiffeisen. BND sa zamerala aj na rakúskej pobočky medzinárodných koncernov ako Ericsson a Bombardier.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies