Nemecká migračná politika: Prečo mal Trump pravdu

Prezident USA Donald Trump napadol tento týždeň migračnú politiku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. „Ľudia sa v Nemecku odvracajú od svojich vedúcich predstaviteľov, pretože migrácia destabilizovala už tak krehkú berlínsku koalíciu,“ uviedol na twitteri 18. júna a dodal: „Kriminalita v Nemecku sa zvyšuje. Obrovskou chybou bolo, že Európa dovolila miliónom ľudí, aby tak silno a násilne zmenili jej kultúru!“

Komentáre prezidenta Trumpa prichádzajú v čase, keď Angela Merkelová čelí najväčšej kríze svojej kariéry. Snaží sa udržať vo svojej vláde aj bavorskú katolícku stranu, Kresťansko-sociálnu úniu (CSU), ktorej hrozí, že opustí vládnu koalíciu kvôli imigrácii. CSU chce, aby polícia mala právomoc vracať nelegálnych migrantov už na hranici, čo Angela Merkelová tvrdohlavo odmieta.

Aj keď sa Trump tvrdo vyjadril k riešeniu migračnej krízy Merkelovej už počas svojej prezidentskej kampane, tak doteraz kancelárku verejne nekritizoval.

Dalo sa predvídať, že mainstreamové médiá prezidenta Trumpa za jeho poznámky rýchlo skritizujú.

„Trump nepravdivo uviedol, že zločin v Nemecku vzrastá,“ napísal The New York Times.

Washington Post v článku zaoberajúcim sa „overovaním faktov“, tvrdí: „Trump hovorí, že kriminalita v Nemecku sa zvyšuje. Nemecké štatistiky ukazujú pravý opak.“

„Štatistiky sú v rozpore s tvrdeniami Trumpa,“ uviedla nemecká verejnoprávna stanica Deutsche Welle.

  „Trumpove komentáre musia nepochybne iritovať nemeckých ministrov, najmä keď najväčšia európska ekonomika nedávno informovala o najnižšej kriminalite za posledných viac ako 25 rokov. Počet trestných činov klesol v roku 2017 takmer o 10% oproti predchádzajúcemu roku.“

CNN, BBC, Vox a dokonca aj módny časopis pre mládež Teen Vogue zverejnili podobné správy.

Hlavné médiá na oboch stranách Atlantiku spoločne hlásajú rovnaké názory, aby milióny divákov a čitateľov na celom svete uverili, že Trump pri kritike politiky otvorených hraníc Angely Merkelovej, ktorá umožnila od jesene roku 2015 vstúpiť do Európy miliónom imigrantov, urobil nepravdivé vyhlásenie.

Po sérii strašných zločinov spáchaných migrantmi a po sérii teroristických útokov spáchaných novo prichádzajúcimi moslimskými migrantmi sa v podaní tradičných médií vrátil do miest i veľkomiest celého Nemecka určitý druh idylickej harmónie.

Všetky správy v médiách sa zakladali na policajnej štatistike kriminality v roku 2017, ktorá zaznamenala pokles kriminality v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer o 10%. V máji 2018 nemecký minister vnútra Horst Seehofer pri rozhovore s novinármi tvrdil, že „počet zločinov spáchaných v Nemecku bol najnižší od roku 1992“.

Pozrime sa na túto správu trochu podrobnejšie.

22. apríla 2018 spochybnil túto veľakrát citovanú správu o kriminalite Ansgar Graw v článku písanom pre nemecké noviny Die Welt nazvanom „Realita ukrytá za novou štatistikou kriminality“:

  „Keď vezmeme do úvahy všetky kategórie trestných činov, potom zločinnosť v porovnaní s predchádzajúcim rokom určite klesla (o 9,6%). V prípade násilných trestných činov, ktorých sa obzvlášť obávame, však získava obraz trochu iný odtieň, ale aj tak v porovnaní s rokom 2016 (rovnako ako s rokmi 2011, alebo 2012) javí mierne zlepšenie. Avšak všeobecne platí, že násilné trestné činy, ktoré podliehajú veľkým výkyvom, sú nad úrovňou zaznamenanou v rokoch 2013 až 2015. „

Počty vrážd, zabití, znásilnení a sexuálnych napadnutí sa merateľne zvýšili. Napríklad v roku 2014 bolo oznámené celkom 180 955 takýchto násilných činov a v roku 2017 už 188 946.

Ako zhŕňa Graw: „Štatistika kriminality klesá iba v porovnaní s rokom 2016, ale vzrástla v porovnaní s obdobím pred utečeneckou krízou.“ Pokiaľ ide o kriminalitu migrantov, tak napísal, že „podiel podozrivých občanov iných krajín, najmä pokiaľ ide o násilné trestné činy, bol neprimerane vysoký.“

Podľa nemeckých štatistických údajov o trestnej činnosti spáchanej v roku 2017 bolo z vraždy alebo zabitia obvinených viac než 1 100 cudzincov, v protiklade k približne 1 500 podozrivým nemeckým občanom. Štatistické údaje z predchádzajúceho roka ukázali podobnú koreláciu: 1 137 cudzincov bolo obvinených z vraždy, v porovnaní s 1 638 podozrivými Nemcami. Sú to ohromujúce čísla, najmä keď vezmeme do úvahy, že v Nemecku v tom čase žilo zhruba 10 miliónov cudzincov a 70 miliónov Nemcov.

V článku, ktorý sa snažil vyvracať tweety prezidenta Trumpa, pripustili 19. júna 2018 nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, že policajná správa o kriminalite v roku 2017 preukázala nárast vrážd a sexuálneho násilia po celej krajine. Denník Süddeutsche Zeitung správne uvádza, že správa o trestnej činnosti má celkový pokles o 9,6%, súčasne ale priznáva, že „počet vrážd sa zvýšil o 3,2%“ a „počet sexuálnych útokov vzrástol tiež“.

8. júna 2018 nemecká verejnoprávna stanica Südwestrundfunk (SWR) pripustila, že existuje „korelácia medzi prílivom utečencov a stúpajúcou kriminalitou“.

 

Pokiaľ ide o násilné trestné činy, správa o kriminalite v roku 2017 uvádza, že polícia za takéto zločiny obvinila 69 163 cudzincov v porovnaní s 112 346 Nemcami. V roku 2016 správa ukázala pomer 67 869 cudzincov, proti 110 494 podozrivým Nemcom.

Pre tradičné médiá to nebolo nič nové, keď využili príležitosť na zosmiešnenie a diskreditáciu amerického prezidenta. Problém masovej migrácie do Európy je však oveľa dôležitejší ako vhodná príležitosť navážať sa do Trumpa, alebo hľadanie lahôdok pre novinársku senzáciu. Tým, že mainstreamové médiá chránia migračnú politiku Angely Merkelovej pred legitímnou kontrolou a kritikou a zosmiešňujú verejnú diskusiu, stávajú sa spoluvinníkmi značne chybnej migračnej politiky otvorených dverí, ktorú presadzuje Angela Merkelová a zvyšok európskej politickej elity.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies