Nemecká vláda uznala alžírskych Židov ako prenasledovaných nacistami, zachráneným pošle odškodné
Nemecko prvýkrát odškodní za holokaust i alžírskych Židov. Jednorazové odškodnenie vo výške 2556 euro vyplatí nemecká vláda v júli približne 25 tisícom Židov, ktorí boli v Alžírsku – vtedajšej francúzskej kolónii – medzi rokmi 1940 až 1942 perzekvovaní vichystickým režimom Francúzska, spojencom nacistov, informuje portál Israel News

Roku 1940 boli alžírski Židia zbavení francúzskeho občianstva, ich majetok bol skonfiškovaný a v zhode s Norimberskými zákonmi nemohli naďalej pracovať ako lekári, právnici, učitelia. Židovské deti nesmeli chodiť do alžírskych škôl. “V Alžírsku neboli vyhladzovacie tábory. Ale ľudské životy boli perzekúciou Cilic na Židov zasiahnuté, čo sa stalo hlbokou súčasťou ich ľudskej identity,”povedal Greg Schneider z Konferencie materiálnych nárokov na Nemecku. Najmladšiemu odškodnenému, ktorý sa narodil v Alžírku v roku 1942, bude tento rok 76 rokov. Väčšine odškodnených je však cez 80 a viac. “Čím viac sa vzďaľujeme od holokaustu, tým je silnejšia možnosť jeho revizionizmu .. a keď nemecká vláda uzná zodpovednosť, je potom oveľa ťažšie ho spochybňovať,” dodal Schneider.

Izrael uznal alžírskych Židov ako obete nacistického prenasledovania už pred rokmi, avšak väčšina z nich, asi 20 tisíc, dnes žije vo Francúzsku. Podľa Schneidera zabralo Konferencii materiálnych nárokov na Nemecku vyjednávanie o odškodnení alžírskych Židov päť rokov. Minulý týždeň bola pre nich sprevádzkovaná webová stránka, kde si môžu dojednať schôdzku v niektorom z centier vo Francúzsku a o odškodnenie si požiadať. Ďalších 4 tisíc týchto preživších žije v Izraeli a zvyšok vo frankofónnej Kanade. Aj oni majú právo na nemecké odškodnenie.

V samotnom Alžírsku dnes žije len pár židovských jednotlivcov, odhadom menej než 50. Roku 1940 ich tu však bolo podľa dokumentov vichystickej vlády približne 118 tisíc. Občanmi Francúzska sa stali roku 1870. Zo všetkých moslimských krajín bola alžírska židovská komunita najviac asimilovaná, tvrdí Chaim Saadoun, profesor izraelskej Open University a riaditeľ Dokumentačného centra pre severoafrických Židov počas 2. svetovej vojny. “Všeobecne boli menej zbožní ako Židia v susednom Tunisku a Maroku, kde sa stále v mnohých mestách i dedinách zachovali stovky synagóg. Od konca 19. storočia však antisemitizmus v Alžírsku silnel a bol dokonca oveľa horší ako v samotnom Francúzsku počas Dreyfussovej aféry, “povedal Saaadoun.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies