Nemecká vládna koalícia sa dohodla na azylovom balíku: Pojem tranzitné centrá je preč
Predsedovia strán veľkej koalície sa dohodli na balíku opatrení proti nelegálnej migrácii. SPD hovorí o “reorganizácii azylovej politiky”. Celkový jazyk dohody je iný, než ponúkal Seehofer ešte pred pár dňami. Informuje Spiegel.

Po týždňoch bojov o moc v CDU/CSU  a hádok v koalícii sa CDU , CSU a SPD dohodli na balíku proti nelegálnej migrácii a sprísnení azylovej politiky. Predsedkyňa SPD Andrea Nahles a vicekancelár Olaf Scholz uviedli po koaličnom výbore v Berlín, že azylové konanie sa urýchli. Okrem toho by mal byť kabinetom predložený nový imigračný zákon najneskôr v tomto roku. Táto požiadavka bola centrálnou požiadavkou SPD.

V materiáloch, ktoré má k dispozícii  SPIEGEL, sa koaliční partneri dohodli okrem iného na nasledujúcich bodoch (výňatky):

  • V budúcnosti majú byť osoby, ktoré už požiadali o azyl v inom členskom štáte EÚ, priamo odovzdané do príslušnej krajiny na nemecko-rakúskej hranici za predpokladu, že s týmto štátom bola uzavretá príslušná medzinárodná dohoda. Federálna polícia využíva svoje existujúce zariadenia v blízkosti hraníc pre režim tranzitu. Odmietnutiu dochádza počas 48 hodín .
  • Aj na vnútroštátnej úrovni by sa malo urýchlene rozhodovať v existujúcom režime Dublinu III.  Pre žiadateľov o azyl, ktorí už boli zaregistrovaní v inom členskom štáte EÚ, sa v centrách zavedie zrýchlený postup . Ako súčasť prebiehajúcej reformy v Dubline IV bude Nemecko pracovať na efektívnom prepracovaní jeho znenia. Cieľom je uzavrieť Dublinský postup za niekoľko dní.
  • cieľom zvýšiť mieru platieb plynúcich z Dublinu III resp IV sa administratívne dohody uzatvoria s rôznymi členskými štátmi EÚ. Okrem toho sa v oblasti personálu výrazne zvýšia administratívne kapacity Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (Bamf).
  • Nemecko bude podporovať členské štáty EÚ na vonkajších hraniciach Európy. Napríklad so Španielskom a Gréckom sa dohodlo, že prípady zlúčenia rodiny budú postupne ukončované .
Nový termín – zákon o migrácii kvalifikovanej pracovnej sily 

Takisto sa rozhodlo podporiť rozvoj agentúry na ochranu hraníc Frontex, bojovať proti zneužívaniu víz v celej Európe a predložiť návrh zákona o  kvalifikovanej pracovnnej imigrácii v tomto roku .

Andrea Nahles (SPD)

DPA/Andrea Nahles (SPD)

Vedúci predstavitelia SPD, ktorí nedávno predložili návrh na nový azylový balík , boli s kompromisom spokojný. “Nebude existovať národný unilateralizmus,” povedala Andrea Nahles o odmietnutí a hovoril o “balíku na reorganizáciu azylovej politiky”. Federálny minister vnútra Horst Seehofer (CSU) sa dohodol, že vláda tento rok začne pripravovať imigračný zákon. Nahles zdôraznila, že tento balík by sa mohol realizovať len vtedy, ak by existovali bilaterálne dohody so zainteresovanými štátmi. “Celkovo sme našli dobré riešenie.”, znelo s nemeckej vládnej koalície.

“Policajné metódy tranzitu ” namiesto “Tranzitné centrá”

V dohodách sa už nespomína termín tranzitné centrá. Hovorí sa o policajných tranzitných postupoch v jestvujúcich utečeneckých ubytovniach. Seehofer po stretnutí informoval, že pojem “tranzitné strediská”  SPD kategoricky odmietla. 

“Neexistuje žiadny ostnatý drôt ani podobne,” povedal šéf CSU. Každý deň by sa policajné tranzitné postupy týkali maximálne dvoch až piatich utečencov a to na maximálne 48 hod. Sám Seehofer hovorí, že nejde o masovú záležitosť.

Podľa portálu Spiegel azylový kompromis by mohol v konečnom dôsledku ovplyvniť oveľa menej migrantov, ako sa pôvodne plánovalo. 

Spočiatku sa hovorilo, že “tranzitné centrá” by mali byť aplikované na všetkých migrantov, ktorí budú zadržaní pri nelegálnej migrácii na hraniciach. Po včerajšku ide len o dekoratívne politické riešenie, ktoré sa reálne dotkne maximálne 1500 migrantov ročne. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies