Nemecko cúva. Plán na reformu eurozóny sa odkladá

German Chancellor Angela Merkel (L) speaks with French President Emmanuel Macron as they leave on first day of a European Union Summit in Brussels at the EU headquarters on December 15, 2017. / AFP PHOTO / JOHN THYS (Photo credit should read JOHN THYS/AFP/Getty Images)

Plán na reformu eurozóny, ktorý chceli zástupcovia Nemecka a Francúzska pôvodne predstaviť na summite Európskej únie koncom marca, bude mať meškanie.

Napísal to dnes server nemeckého týždenníka Der Spiegel. Podľa jeho informácií nemajú zatiaľ vyjednávači v ruke žiadne konkrétne návrhy, a to najmä preto, že v Nemecku sa až donedávna riešilo hlavne zostavovanie novej vlády.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macrona oznámili zámer prísť s návrhmi na podstatné zmeny vo fungovaní hospodárskej a menovej únie vlani v decembri. Vtedy obaja odhadli, že o reforme by sa mohlo debatovať už na marcovom summite EÚ. Oproti vtedajším predpokladom sa však výrazne pretiahli rokovania o zostavovaní novej nemeckej vlády, čo je podľa Spiegelu hlavný dôvod zdržania.

“Vec je zrušená,” citoval nemecký týždenník nemenovaného predstaviteľa EÚ oboznámeného s prípravou rokovaní summitu. Podľa neho nie je na stole “nič, čo by sa dalo oznámiť.”

Nemecká vláda zmenu plánu zatiaľ oficiálne neoznámila. “Viem si predstaviť, že niektoré veci sa môžu odsunúť kvôli tomu, že sformovanie vlády trvalo o niečo dlhšie. Je ale ešte skoro na to, aby sme to mohli potvrdiť,” citovala agentúra Reuters hovorcu nemeckej vlády Georga Streiter.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy