Nemecko má za sebou prvé tri dni riadnych rokovaní o veľkej koalícií. Aké sú prvé výsledky CDU, CSU a SPD z jednaní očami nemeckých médií?

Popredné nemecké denníky  Tagesspiegel, Franffurter Allgemeine Zeitung a Spiegel hodnotia nemecké koaličné rozhovory po prvých troch dňoch. Tie začali v piatok prácou 18 rôznych skupín, ktoré rozpracovávajú celú šírku budúceho vládneho programu. Po nedeli je zrejmé, že jediným sporným bodom ostáva migračná politika, kde do konfliktu najmä prichádza SPD a CSU. Áno, ide predovšetkým o tému zlučovania utečeneckých rodín ako aj o strop, koľko imigrantov ročne prijať. Tu je výber toho podstatného z jednaní:

 

Podľa Tagesspiegel CDU, CSU a SPD začali pod tlakom  „a hneď na začiatku je to ťažké“.

Ide najmä o zlučovanie rodín. Táto téma sa zmenila na otvorený problém medzi CSU a SPD a pretrvala od piatka, ako spor až do nedele. Druhý sporom zostáva podľa Tegsspiegel vnútrostranícky problém SPD, „či Martin Schulz má byť členom budúcej vlády“.

Ako píše Tagesspiegel v pracovnej skupine na tému migrácie „došlo k uvdnému rozdaniu si vzájomných úderov medzi vyjednávačmi SPD a CSU Ralfom Stegnerom a Andreasom Scheerom“.

Hesenský krajinský premiér Volker Bouffier z CDU sa „snažil zmieriť rozhádané strany“.

Iní účastníci tejto pracovnej skupiny hovorili o tom, že „SPD ústami Stegnera išla v téme imigrácie hneď v úvode jednaní za rámec dohody 28 stránkového dokumentu zo sondážnych rokovaní, ktorý tvorí základny rámec a východisko riadnych terajších jednaní o Veľkej koalícii“.

Martin Schulz podľa Tegesspiegel požadoval hneď v úvode tri zmeny oproti rámcovému 28 stránkovému dokumentu. „Týkali sa tiež imigrácie – najmä  zlučovania rodín, ale aj zdravotnej starostlivosti a tvorby pracovných miest.“

Podľa Schulza Únia by „mala urobiť ústupky voči ústretovému postoju SPD z hlasovania z Bonnu“. Nezabudol dodať, že „aj riadna koaličná dohoda a teda výsledok z jednaní 18 pracovných skupín opäť prejde straníckym hlasovaním SPD“.

Na otázku Tagesspieglu, či bude v budúcej vláde,  Schulz odpovedal, že „personálne otázky sa budú riešiť až na konci rozhovor“.

V utečeneckej politike, bavorský minister vnútra Joachim Herrmann z CSU vyžadoval od  SPD, „aby predložila návrhy  na tému zlučovania rodín“. Podľa Herrmanna, je pre CSU “ dôležité, aby nedošlo k prekročeniu koridoru  celkového počtu 180.000 až 220.000  utečencov ročne.“

Tagesspiegel to interpretuje ako signál k SPD, že stále existuje priestor na dohodu. Iniciatívna však musí byť Schulzova SPD. Bavorský minister financií Markus Söder (CSU) v „Správe z Berlína“  – v otázke údajov o prisťahovalectve, na druhej strane tvrdo požadoval aj „väčšiu podporu z Berlína“ pri deportáciách.

Podpredsedníčka SPD Manuela Schwesigová požadovala kompromis o otázkach podpory zamestnanosti pred rokovaniami s Úniou. „Nejde o to, aby sme si sadli,“ povedala predsedníčka krajinskej  vlády Mecklenburg -Západné Pomoransko v nedeľu večer. „Ide o to, že veľká koalícia musí byť tiež venovaná veľkým úlohám,“ – dodala.

Patria sem témy vzdelávania a zlepšenia vo svete práce. „A pre mnohých, najmä pre mladých ľudí, je to veľkým problémom pri plánovaní rodiny.“ – tvrdí Manuela Schwesigová.

Jej kolegyňa z Porýnia-Falcka Malu Dreyerová ocenila pokrok v pracovnej skupine pre zdravotníctvo a sociálnu starostlivosť, ktorú vedie na strane SPD. „Počas víkendu sme už urobili veľa dohôd,“ povedala. Bola presvedčená, že sa dosiahnú „veľmi rýchle“ výsledky.

Franffurter Allgemeine Zeitung si  všíma najmä určitú zmätenosť v prístupe SPD a oportunistický postoj, ktorý je cítiť z jej vyjednávačov. Komentátor Eckart Lohse sprostredkováva názor  Markusa Södera z CSU,  ktorý karhá SPD, že neprejavuje ani “ trochu radosti  z čiastkových dohôd“.

Podľa Södera sa SPD správa pri jednaniach v štýle „nechceme toto a nechceme tamto a v druhý deň to nechceme tiež a už vôbec ani toto“.

V únii z toho začína byť pocit nepríjemnosti z SPD. Podľa Lohseho tým SPD „robí politiku neistého konca jednaní o koalícii, čo 4 mesiace po voľbách traumatizuje Nemecko“.

(Fernsehkameras der Pressevertreter stehen am 28.01.2018 in Berlin während der Koalitionsverhandlungen zwischen CDU, CSU und SPD vor dem Konrad-Adenauer-Haus. Foto: Gregor Fischer/dpa +++ dpa-Bildfunk +++)

 

To, že sa prebiehajúce koaličné rokovania zastavili v otázke migrácie potvrdzuje aj Spiegel.

Rovnako si všíma, že SPD vynakladá urputnú snahu na „spochybnenie predbežného 28 stránkového sondážneho dokumentu“.

Spiegel, tak ako ostatné denníky venuje priestor vyjadreniam Markusa Södera  a to najmä v téme zlučovania utečeneckých rodín. „Pre CSU je to červená línia, o ktorej je ochotná len málo diskutovať“, všíma si Spiegel.

V tejto citlivej a spornej téme prebiehajúcich rokovaní by mal urobiť jasnejšie  minister vnútra Thomas de Maizière (CDU). Dôvod je jednoduchý vo štvrtok bude totiž Bundestag rozhodovať o predĺžení dvojročného embarga na zlučovanie utečeneckých rodín.

Táto téma sa preto dostala podľa Spieglu aj na jednanie Merkelovej, Schulza a Seehofera v nedeľu večer.

Napriek zjavným problémov v jednaniach všetky mienkotvorné denníky a ich online vydania, konštatujú, že termín 4. február 2018, kedy by koalícia mala byť reálne zostavená a dohody uzavreté,  je stále dátum, ktorý dostatočne vytvára tlak na to, aby sa CDU, CSU a SPD nakoniec v jednaniach posunuli výrazne vpred.

O ďalších výsledkoch vás budeme informovať v priebehu týždňa, podľa zverejňovaných výstupov z čiastkovych jednaní 18 pracovných skupín, ako aj z jednaní hlavných lídrov CDU, CSU a SPD.

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies