Nemecký minister zahraničia Maas chce mať dobré vzťahy s Poľskom
Poľsko nie je pre Nemecko jednoduchý partner, ale nový minister zahraničia Maas chce mať s Poľskom dobrý vzťah. Spolu s Francúzskom by mal byť oživený tzv. Weimarský trojuholník.


Napriek napätiu bolo na konci prihlásenie sa k jednote Európy. Heiko Maas už pred odletom naznačil tón, keď povedal, že Nemecko chce mať s Poľskom úzke partnerstvo napriek “rôznej perspektíve” v určitých oblastiach. A to sa opakovalo aj pri návšteve Varšavy: Nemecko a Poľsko sú napriek niekedy odlišnej perspektíve nenahraditeľní susedia, priatelia vo všetkých vzťahoch, nenahraditeľní partneri, informuje Tagesschau.

Poľský pohľad na francúzske návrhy prehĺbenia eurozóny je skôr kritický. Minister zahraničia Poľska uviedol, že poľská zahraničná politika chce silnú, jedinú EÚ, ktorá nie je rozdelená na rôzne rýchlosti a časti.

Nový minister zahraničia Nemecka sa vo Varšave stretol nielen so svojím kolegom, ale s prezidentom Dudom a premiérom Morawieckim. Došlo aj na citlivé témy ako je sporná reforma justície alebo výzvy Poľska k povojnovým reparáciám. Maas uviedol, že mnoho tém, ktoré vyplývajú z nemeckej minulosti, sú v Poľsku veľmi emotívne témy, ktoré s triezvou racionalitou nemožno len tak odložiť bokom.

Centrálna sporná otázka je reforma justície. Poľsko je krátko pred vypršaním lehoty, ktorú pre Poľsko stanovila Európska komisia, aby sa krajina vyhla sankciám. Minister zahraničia Poľska reformu obhajoval s tým, že slúži nezávislosti sudcov, je vraj ale možné, že vláda a parlament urobí určité zmeny.

Maas vyjadril nádej, že Poľsko v tejto otázke príde s konkrétnymi krokmi. Zdržanlivo sa vyjadril k bruselskému návrhu podmieniť výdavky zo štrukturálnych fondov dodržiavanie štátoprávnych kritérií. Vraj si želá, aby sa k tomu bodu vôbec nedostali, nechce spájať tieto otázky s rozpočtom.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies