Nemecký prezident sa ospravedlnil gayom za roky bezprávia
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa verejne ospravedlňuje nemeckým homosexuálom, ktorí boli postihovaní tvrdými zákonmi ešte desiatky rokov po skončení druhej svetovej vojny, píše Deutsche Welle

“Nemecký štát spôsobil týmto ľuďom veľa utrpenia. Predovšetkým za vlády nacionálnych socialistov, ale aj neskôr vo východnom Nemecku a tiež príliš dlho aj pod Základným zákonom. Preto dnes žiadam o odpustenie – za všetko utrpenie a príkoria, ku ktorým došlo, aj za dlhé ticho , ktoré potom nasledovalo, “uviedol v nedeľu  nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. (Ako Základný zákon je označovaná ústava Spolkovej republiky Nemecko. Dňa 23. mája 1949 ho vyhlásil vtedajší predseda Parlamentnej rady Konrad Adenauer, do podoby ústavy “západného Nemecka” bol Základný zákon dopracovaný v roku 1949 as určitými obmenami platí dodnes,) .

Steinmeier prehovoril na spomienkovej akcii v Berlíne, ktorá pripomenula desiate výročie odkrytia Pamätníku homosexuálov prenasledovaných v čase nacizmu.

V rokoch 1945 až 1969  bolo odsúdených v západnom Nemecku asi 50 tisíc mužov podľa striktného ustanovenia § 175 Trestného zákona. Tento zákon o tresrtnosti homosexuality bol pôvodne prijatý v roku 1871, neskôr bol sprísnený nacistami v roku 1935 (dva roky po ich nástupe k moci) a následne bol s drobnou úpravou prevzatý aj povojnovým východným a západným Nemeckom. V roku 1969 sa prestal v západnom Nemecku používať, ale až do roku 1994 nebol úplne zrušený. Východné Nemecko zrušila spomínaný paragraf v roku 1968.

V minulom roku schválil nemecký parlament kompenzáciu tisícov prenasledovaných homosexuálov paušálnou sumou vo výške 3 000 eur a ďalšími 1 500 eur za každý rok uväznenia.

“Napraviť chybu a ospravedlniť sa za previnenie je pre demokratickú vládu zásadná vec,” povedal Steinmeier. Tým, ktorí boli prenasledovaní, potom ešte adresoval slová: “Vaša krajina vás nechala príliš dlho čakať.”

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies