Nemôžete nás viniť za holokaust, odmieta Poľsko izraelskú kritiku zákona
Medzi Poľskom a Izraelom cez víkend vypukol diplomatický spor kvôli zákonu, ktorým chcú Poliaci zakázať používanie pojmov ako “poľský koncentračný tábor”. Podľa Izraela sa tým zbavujú svojej časti zodpovednosti za holokaust. Poliaci však namietajú, že len bránia pravdu. Vláda premiéra Mateusza Morawieckého preto v pondelok odmietla výzvu Izraela, aby zákon zmenila.

 

Izrael: Poľský zákon o holokauste “popiera históriu”

Morawiecki v pondelok uviedol, že poľské stanovisko oznámil predsedovi izraelskej vlády Benjaminovi Netanjahuovi a ponúkol mu ďalšiu diskusiu o “hľadaní historickej pravdy”, informuje poľský zdroj.

Vlnu kritiky medzi izraelskými politikmi vzbudil návrh zákona, ktorý v piatok schválil Sejm ako prvý z dvoch komôr poľského parlamentu. Podľa tejto normy môže súd za používanie termínov ako “poľské tábory smrti” udeliť až trojročný trest väzenia.
Za “poľský koncentrák” na päť rokov do väzenia, navrhuje konzervatívna vláda.

Podnetom k navrhnutiu zákona bolo dlhodobé používanie zemepisného označenia “poľský” napríklad v súvislosti s vyhladzovacom táborom v Osvienčime, čo niekoľko rokov vyvolávalo pobúrené reakcie časti poľskej spoločnosti i politikov.

Časť izraelských politikov sa však nemieni zmieriť s tým, že sa Poliaci úplne zriekajú akéhokoľvek podielu na smrti Židov, ktorí boli počas nacistickej okupácie krajiny zavraždení na poľskom území.

“Vymysleli to Nemci, ale stovky tisíc Židov boli zavraždené, bez postretnutia nemeckého vojaka,” vyjadril na Twitteri názor časti Izraelčanov poslanec a niekdajší minister financií Jair Lapide.

 

 

 

Kritické slová k úlohe mnohých Poliakov zvolil aj izraelský prezident Reuven Rivlin. Premiér Netanjahu vyzval veľvyslanca v Poľsku, aby tlmočil nesúhlas jeho vlády so znením zákona, čo vyústilo v nedeľný telefonát šéfov oboch vlád.

“V napadnutom dome, kde žijú dve rodiny a jedna je vyvraždená zločincami, nie je možné obviňovať tú druhú, ktorá bola tiež čiastočne vyvraždená a zbitá, že na tom má podiel,” povedal Morawiecki s tým, že podobné slová od neho počul aj Netanjahu . “Sme otvorení dialógu, chceme diskutovať a hľadať historickú pravdu,” dodal poľský premiér.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies