Neohrozený Salvini je hrozbou pre Brusel
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini ohrozuje EÚ. Je prvý z talianskych politikov, ktorý nemá emočnú potrebu byť zadobre s Davosom alebo Bruselom. EÚ tak čelí dvom existenčným hrozbám. Jednou je Donald Trump, druhou Matteo Salvini.

Trump to je jasná hrozba – priama, brutálna. Clá na európske autá asi budú realizované. EÚ bude platiť cenu za to, že je príliš závislá na USA, ktoré absorbujú jej exportné prebytky a za to, že USA zaručujú jej externú bezpečnosť.

Ale hrozba zo strany Salviniho je možno ešte mocnejšia, aj keď nie tak priama. Akonáhle sa stal členom talianskej vládnej koalície, urobil dve mazané rozhodnutia. Prvé: prestal hovoriť o odchode Talianska z eura. Druhé je, že použil svoju úlohu ministra vnútra s desivým úspechom.

Taliansko hrá hru “dobrý policajt, ​​zlý policajt”, píše Wolfgang Münchau na Financial Times . Salvini je ten zlý, dobrý je premiér Guiseppe Conte. Dostal zlú dohodu o migrácii, ktorá má len málo opatrení z tých, ktoré žiadal. EÚ sa zaviazala k táborom vo svojich hraniciach a k väčšej ochrane periférie. A lode neziskových organizácií to budú mať ťažšie s vyzdvihovaním utečencov. Ale Conte nič nespravil s talianskou požiadavkou na reformu dublinského systému. Tento totiž aktuálne kladie hlavné bremeno na krajiny, kam utečenec dorazí ako prvý, tj. na Taliansko.

Salvini výsledok summitu prijal so skepticizmom, nie je divu. Kríza nie je za nami. Všetky ťažké rozhodnutia ohľadom imigrácie treba ešte len prijať. Pre populistov je to úrodná pôda. Jeden z dôvodov, prečo grécke povstanie proti establishmentu EÚ zlyhalo, spočívalo v nedostatku spojencov. Tu pravicoví populisti majú inú stratégiu.

Pracujú zvnútra, tvoria spojenectvo. Chcú prevziať inštitúcie EÚ, a zničiť EÚ zvnútra. Salvini sa pozerá na eurovoľby budúci rok a jeho šance nie sú malé.

Je možné, že stredové strany budú zmätené. Jednak to môže byť vraj európska liberálna skupina, ktorú povedie Emmanuel Macron. A druhá bude skupina nacionalistov a populisti, ktorá si určite nájde cestu, ako využiť svoj vplyv.

Často sa hovorí, že populisti v Taliansku, Bavorsku a Rakúsku majú nekompatibilné záujmy. Nemci chcú poslať utečencov späť do Talianska, Taliani chcú svoje poslať do Nemecka a Rakúsko nechce, aby jeho územím utečenci prechádzali, a to v žiadnom smere. Ale tieto rozdiely, varuje Münchau, sú rozdiely v záujmoch a uniká im, že populistov spája túžba znovu dať politiku na národnú úroveň. Môže sa to stať dvoma spôsobmi.

Jednak môžu vyhrať európske voľby a potom budú mať čo hovoriť do budúceho predsedu komisie. Alebo budú centristi kapitulovať a súhlasiť s čiastočným návratom na národnú úroveň u imigračnej politiky, so všetkými negatívnymi vplyvmi, ktoré by to malo na otvorené hranice. Aj keď by spoločná migračná politika bola najlepším riešením, je to riešenie najmenej pravdepodobné.

Taliansko sa stane za Salviniho bezpochyby asertívnejšie aj v iných oblastiach. Vyzve aj francúzsko-nemeckú dominanciu.Predtým sa Taliansko bálo izolácie, čo znamenalo, že často súhlasilo s legislatívou, ktorá bola proti jeho národným záujmom. Napríklad toto sebaobetovanie vidíme u Európskeho stabilizačného mechanizmu či v bankách.

Salviniho hrozba voči EÚ je tak mocná, pretože on sa nebojí. Je prvý z moderných talianskych politikov, ktorý nemá emočnú potrebu byť za dobre v Davose či Bruseli. Skúsení lídri EÚ si môžu poradiť s neskúseným Contem, ale politická realita je, že Salvini koalíciu zruší, kedykoľvek bude chcieť.

Je potrebné si uvedomiť, že Taliansko je tou krajinou, kde sa spájajú dve krízy EÚ – eurozóna a imigrácia. Väčšina Talianov stále EÚ podporuje, ale euroskepticizmus rastie. EÚ musí vyriešiť oba problémy, v reáli, nielen na papieri.

A problém EÚ je, že jej stabilita závisí na rozmaroch Salviniho a na tom, že by sa Trump nikdy nedostal k moci. Je tu riziko, že sa stane Weimarská republika našich čias – takou konštrukciou, ktorá sa hodí len pre umiernenú politickú klímu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies