„Nepredlžujte Dukovi mandát,“ žiada pápeža skupina českých katolíkov

Skupina českých katolíkov napísala list pápežovi Františkovi,

v ktorom ho vyzývajú, aby nepredlžoval mandát súčasnému pražskému arcibiskupovi kardinálovi Dominiku Dukovi.

 

Ten koncom apríla oslávi 75. narodeniny, a dosiahne tak veku, kedy musia podať demisiu všetci katolícki biskupi. Pápež mu však môže predĺžiť mandát, čo si ale niektorí veriaci neprajú, povedal dnes jeden zo signatárov listu pápežovi Jan BIERHANZL.V liste kritizujú najmä údajné „hnednutie“ katolíckej cirkvi pod vedením kardinála Duku a vyzývajú pápeža, aby vymenoval niekoho nového. Arcibiskupstva uviedlo, že list Duka nemá, a nemôže preto na neho reagovať, informuje denik.cz

Znenie listu jeho tvorcovia zverejnia v stredu, kedy sa od 10:00 uskutoční happening press v arcibiskupskom paláci v Prahe. Usporiada ho skupina katolíckych laikov, teda tých, ktorí nie sú kňazmi ani rehoľníkmi, nemajú teda podiel na cirkevnej moci. Kresťanskí aktivisti si pre svoj happening vybrali popolcovú stredu, kedy začína pôst a kedy si kresťania pripomínajú, že sú prach a na prach sa obrátia.

„List skupiny katolíckych laikov pápežovi Františkovi pán kardinál Dominik Duka k dispozícii nemá, nemôže naň teda reagovať. Avšak happeningy a iné umelecké aktivity k popolcovej strede tradične patrí, rovnako ako pripomienka faktu, že prach sme a na prach sa obrátime,“ povedal hovorca pražského arcibiskupstva Stanislav Zeman.

„List v túto chvíľu, bez toho aby bol verejný, podpísalo 100 laikov a bol poštou odoslaný do Vatikánu. Máme tiež podporu niektorých kňazov,“ uviedol Bierhanzl.

Vo veku 75 rokov musia podať demisiu všetci katolícki biskupi. Pápež však demisiu prijať nemusí, stalo sa tak napríklad v prípade Dukovho predchodcu Miloslava Vlka, ktorému pápež Benedikt XVI. mandát v roku 2007 o dva roky predĺžil. Podľa Bierhanzla nie je ani tak dôležité, kto by mohol byť Dukovým nástupcom, ako to, aby jeho funkciu prevzal niekto iný.

Kardinál Dominik Duka občas žne kritiku najmä od mladších veriacich za niektoré svoje názory či za podľa nich príliš veľký príklon k niektorým politickým predstaviteľom. Dlhodobo dobré vzťahy má s prezidentom Milošom Zemanom, nedávno mu ako jeden z mála predstaviteľov českej katolíckej cirkvi zablahoželal k znovuzvoleniu.

V roku 2016 spoločne dohovorili majetkové vyrovnanie katolíckej cirkvi a Pražského hradu a Zeman kardinálovi toho roku 28. októbra udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad bieleho leva. Niektorým veriacim vadila omša za predstaviteľov štátu, ktorú Duka slúžil v novembri 2015 v Lánoch. Niekoľko desiatok ľudí potom v otvorenom liste kritizovalo údajné symbolické spájanie katolíckej cirkvi s prezidentským úradom. Označovali Dukovo vystúpenie za politické gesto či kalkul. Pražské arcibiskupstvo takú kritiku odmietlo.

Kardinála kritizujú aj gay a lesbické komunity, podľa nich ich príslušníkov Duka považuje za hrozbu katolíckej cirkvi; verejne to však nikdy nevyhlásil. Iní kritizujú jeho slová o tom, že utečenci by mali nájsť odvahu vrátiť sa do krajín svojho pôvodu.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies