Nesplatený dlh z kreditných kariet v USA dosiahol sedemročný rekord – 11,9 mld. dolárov!!
Problémy s hypotékami ukazujú na prepad, aj keď je ekonomika silná.

 

Nesplatený americký dlh v kreditných kartách dosiahol sedemročného rekordu a – napriek silnému výkonu ekonomiky – ukazuje tak na problémy spotrebiteľov. Z bankových dát je zrejmé, že u dlhu z kreditných kariet majú spotrebitelia minimálne trojmesačné oneskorenie splátok vo výške 11,9 mld. dolárov, píše Financial Times.

Stále viac Američanov tiež nespláca hypotéky, vyššie problematických dlhov vzrástlo o 5,2% na 56,7 mld. Dolárov. Naopak, výška komerčných a priemyselných pôžičiek, ktoré banky považujú za problematické, klesla na 18,1 mld. dolárov. Dáta ukazujú, že cez silnejúci ekonomický výkon časť populácie z tohto vývoja nič nemá a spolieha sa práve na kreditné karty, aby sa uživila.

Tieto údaje navyše dodávajú muníciu kritikom daňovej reformy, ktorí hovoria, že reforma pomáha firmám, nie rodinám, ktoré potrebujú viac podpory. Tí, ktorí platia neskoro, môžu čeliť úroku vyššiemu ako 30%.

Je pravda, že kreditné karty tvoria menej ako 9% amerického bankového priemyslu, tvorili avšak 59% všetkých pôžičiek, ktoré boli odpísané ako nesplatiteľné. Bankári si zatiaľ nerobia zo strát starosti, pretože ich, kvôli oživeniu v pôžičkách, očakávali.

Aj keď sa jedná o hodnoty menšie ako pred krízou, niektorí investori sa obávajú o zdravie amerických spotrebiteľov. Bohatstvo domácností a nezamestnanosť vyzerajú dobre, ale chudobnejšie rodiny nemajú nič z toho, že aktíva rastú, ich príjmy sú slabé. Je jasné, že politika smeruje k korporáciám, nie k spotrebiteľom.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies