Nespokojné krídlo okolo Kolíkovej opúšťa stranu Za ľudí, vstupuje do poslaneckého klubu SaS
Nespokojné krídlo strany Za ľudí okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej opúšťa stranu Za ľudí a vstupuje do poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS). Na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii o tom informovala Kolíková. Zo strany Za ľudí teda okrem ministerky Kolíkovej vystupujú aj poslanci parlamentu Vladimír Ledecký, Tomáš Lehotský, Marek Hattas, Michal Luciak, Vladimíra Marcinková a Ján Benčík, ktorý nie je členom Za ľudí, iba za ňu kandidoval v parlamentných voľbách. V poslaneckom klube SaS budú fungovať ako platforma Za spravodlivé Slovensko, nevytvoria teda žiaden nový politický subjekt ani nevstupujú do strany SaS. Poslanecký klub SaS tak bude mať po novom 19 členov. Kolíková sa zároveň stane súčasťou ministerského klubu SaS.

„V strane Za ľudí pretrváva dlhodobo napätie. Škodí to samotnej strane, koalícii a v konečnom dôsledku aj celému Slovensku. K odchodu zo strany sme boli v podstate aj vyzvaní,” ozrejmila Kolíková.

„Osobne ma veľmi teší, že strana SaS príchodmi nových posíl výrazne posilní svoju odbornosť. Som veľmi rád, že sa tento krok stal a želám si, aby táto spolupráca bola oveľa dlhšia ako len na jedno volebné obdobie,” uviedol na tlačovej konferencii minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík. Zároveň ozrejmil, že v strane nechcú otvárať koaličnú zmluvu. „Našou zásadnou požiadavkou je, aby pani Kolíková ostala ministerkou spravodlivosti. Chcem zdôrazniť, že SaS ako aktuálne druhý najsilnejší koaličný partner si nebude nárokovať žiadne nové pozície,” doplnil šéf liberálov.

Sulík tiež potvrdil, že budú aj naďalej podporovať predsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú vo funkcii ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. O týchto personálnych zmenách podľa jeho slov informovali aj zvyšných dvoch koaličných partnerov, teda hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina. Naďalej podporujú aj vládu Eduarda Hegera (OĽaNO).

Predseda liberálov dodal, že ak bude SaS obsadzovať post podpredsedu Národnej rady SR po Jurajovi Šeligovi, kandidátom strany bude Tomáš Lehotský, ktorý už raz vo voľbe do tejto funkcie neuspel.

Samotná Remišová toto rozhodnutie odídencov zo Za ľudí nepovažuje za žiadnu novinku, keďže skupinka okolo Kolíkovej podľa jej slov dlhodobo rokovala so stranou SaS. „Vnímam to ako zradu hodnôt, programu a všetkých členov strany Za ľudí,” konštatovala vicepremiérka pred dnešným rokovaním vlády.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vníma vzniknutú situáciu skôr ako vyjadrovanie osobných záujmov na úkor záujmov krajiny. „Aby si niekto nemyslel, že tu teraz budeme hrať nejaké šachy pri vymieňaní si ministerstiev. Budeme sa o tom rozprávať na koaličnej rade a bude tak, ako sa na tom dohodne koalícia,” priblížil pred rokovaním vlády Naď. To, že o tejto téme bude v pondelok 13. septembra rokovať koaličná rada, potvrdil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Napätie v strane Za ľudí je od marcovej vládnej krízy. Z poslaneckého klubu Za ľudí vystúpili poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár. Stranu tiež opustila bývalá poslankyňa Andrea Letanovská. Koncom augusta sa vzdal členstva v Za ľudí a v predsedníctve František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Paragraf 363 platí nielen na Pčolinského – kto napraví chyby sudcu a prokurátora v Nitre?
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies