Nigérijskí kresťania dnes, európski kresťania zajtra
Väčšinou sa Afrika dostane do Západných médií len v prípade, kedy na Západné ciele zaútočia teroristi. Najprv boli v Somálsku zostrelené v roku 1993 dve americké helikoptéry Black Hawk. V roku 1998 potom Al-Kájda zaútočila na americké ambasády v Keni a Tanzánii. Pred pár dňami zverejnil Islamský štát video, aby ukázal prepadnutie v Nigeri, pri ktorom boli v októbri minulého roka zabití štyria americkí vojaci. Západ mlčal. Vyzerá to, že sa Západ nezaujíma o prebiehajúcu islamskú teroristickú genocídu najväčšej africkej kresťanskej populácie v Nigérii.

Pred pár dňami bolo Rímske koloseum nasvietené na červeno, na protest proti prenasledovaniu kresťanov. Najslávnejšia talianska dominanta bola osvietená na žiadosť organizácie “Aid to the Church in Need”, aby pritiahla pozornosť k intenzívnym a ohromným masakrom kresťanov.

Douglas Murray sa v článku pre časopis The Spectator správne pýta: “Kto ochráni kresťanov na severe Nigérie?”. Pri poslednom útoku bolo etnicky a nábožensky “vyčistených” 15 kresťanských dedín. Najprv moslimskí extrémisti vyplienili kresťanské mestá a zbavili ich kresťanských symbolov, potom povraždili 19 kresťanov. Len tento mesiac bolo povraždených viac ako 80 kresťanov, často boli rozsekaní mačetami.

V Nigérii neuplynie ani deň, v ktorom by kresťania neboli trhaní na kusy, v školách, kostoloch a svojich domovoch. Ide o plán etnickej čistky, ktorý je na rovnakej úrovni ako desivý vývoj v Sýrii.

“Africký Taliban” sa zdá byť oddaný myšlienke vyhladenia kresťanov a vnútenu islamských zákonov (šaría) celej krajine. V diabolské logike politického islamu sú kresťania považovaní za “nehodných žitia”.

Nigéria bola kedysi medzi všetkými postkoloniálnymi africkými štátmi považovaná za “vzorovú krajinu”, v ktorej černošskí sudcovia vykonávali spravodlivosť v rovnakých bielych parochniach ako ich britskí kolegovia. Dnes žije táto krajina pod krvavým apartheidom viery a trpí vojnou, ktorú jej vyhlásila “horda”. Jej cieľom je “islamizácia krajiny”, ako o teroristoch napísal Wole Soyinka, nigérijský laureát Nobelovej ceny za literatúru.

Biskup Joseph Bagobiri z diecézy v Kafanchane vypočítava islamistické útoky, ktoré sa stali len v jeho oblasti: “53 vypálených dedín, 808 zavraždených a 57 zranených ľudí, zničených bolo 1 422 domov a 16 kostolov.” Do bezpečnejších oblastí krajiny utieklo 1,3 milióna kresťanov. To je skutočne etnická a náboženská “čistka”.

Podľa Philipa Jenkinsa, popredného experta na kresťanstvo, je to práve Nigéria, kde bude rozhodnuté o rovnováhe medzi kresťanstvom a islamom v Afrike. Jenkins napísal, že “náboženský osud Nigérie by mohol byť v nadchádzajúcom storočí politickým faktorom nesmiernej dôležitosti”.

To je ten dôvod, prečo islamisti zabíjajú kresťanov v tak masovom meradle. Nigéria vedie rebríček krajín čo do počtu kresťanov, zavraždených kvôli ich viere: v roku 2015 to bola viac ako polovica zo 7 000 vrážd na celom svete. Vo februári minulého roka bolo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho nigerijskému náprotivku Muhammaduovi Buharimu povedané, že od júna 2015 bolo v Nigérii zavraždených 16 000 kresťanov. Správa Medzinárodnej spoločnosti pre občianske slobody a vládu práva odhalila:

“Z odhadovaných 16 000 zabitých pripadá 2 050 obetí na priame násilie štátu, 7 950 tvoria obete policajnej väzby, zajatci zabití na základe rasového profilovania alebo neprofesionálne vedeného policajného vyšetrovania, 2 050 ľudí bolo zavraždených teroristickou skupinou Boko Haram a 3 750 ľudí sa stalo obeťou teroru pastierov kmeňa Fulbov. ”

Nielen že moslimskí extrémisti masakrujú kresťanov, ničia aj ich modlitebne. Skupina Boko Haram v rámci svojho ťaženia za vyhnanie kresťanov zo severnej Nigérie zrovnala so zemou najmenej 2 000 kresťanských kostolov.

Keď v roku 1987 útočili na kresťanské kostoly a obchody, tak moslimskí extrémisti skandovali: “Nič než islam!” Účelom týchto moslimských masakrov bola zjavne zmena náboženskej a demografickej štruktúry Afriky pomocou vymazania historicky deliacej línie, ktorá horizontálne roztína strednú Afriku na jej najširšie časti od islamského Senegalu po Somálsko. Všetko, čo zostáva z “Dar al Harb” ( “domu vojny”) sa má premeniť na “Dar al Islam” ( “dom islamu”). Nigéria, najväčšia mozaika náboženských presvedčení na svete, je v strede tohto plánu. Moslimskí extrémisti preto opakovane útočia na veriacich kresťanov, často počas ich náboženských obradov.

Nigérijský katolícky biskup Hyacint Egbebo varoval: “Ak islamisti obsadia Nigériu, bude to pre nich odrazový mostík k dobytiu menších krajín. Ak Nigéria padne do pazúrov islamských extrémistov, tak bude ohrozená celá Afrika.”

Západ by sa skutočne mal začať starať o každodenné masakre, ktorými trpí táto chudobná čierna kresťanská a opustená populácia. “Horda” Wole Soyinka sa neobmedzí na Nigériu, ale bude sa snažiť tiež zasiahnuť západnú Európu. Už sa tak napokon stalo v prípade nigérijského teroristu Umara Farouk Abdulmutallaba odsúdeného na doživotie za pokus o bombový útok na americké lietadlo na Štedrý deň v roku 2009.

Mali sme šťastie, že sme prežili množstvo útokov, ktoré sa stali v Madride, Londýne, Paríži, v Berlíne a ďalších. Koľko ich ešte bude? A ako dlho?

 

Článok vyšiel v pôvodnom znení  “Nigeria’s Christians Today, Europe’s Christians Tomorrow” na GATESTONE INSTITUTE.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies