Nočná mora NATO? Ruský Kaliningrad je vyzbrojený až po uši
Pobaltské krajiny Litva, Lotyšsko a Estónsko nikdy nebudú môcť byť úplne pokojné. Od ich vstupu do NATO sa totiž stali tŕňom v oku susedného Ruska, s ktorým boli roky v jednom štátnom celku. Predmetom najväčších obáv je Kaliningradská oblasť, ruská exkláva obklopená Poľskom a Litvou, a jej vojenským vybavením.

Dôvod takto kvalitného zabezpečenia Kaliningradskej oblasti však nie je rovnaký, ako tomu bolo napríklad v prípade Západného Berlína, ktorého obyvateľstvo sužoval strach z okupácie zo strany NDR. Tu hrá úlohu hlavne strach o stratu jedného z najvýznamnejších geopolitických bodov, vďaka ktorému má Moskva prístup k Baltskému moru, prostredníctvom ktorých môže výrazne obmedzovať niektoré operácie NATO, informuje Nationalinterest.org.

Ruské vojenské jednotky rozmiestnené v Kaliningrade majú v porovnaní so svojimi poľskými a pobaltskými náprotivkami oveľa kvalitnejšie obranný systém, vďaka ktorému sú schopné odvrátiť takmer akýkoľvek útok, ktorému by táto oblasť mohla kvôli svojej polohe čeliť. Ani ďalšie krajiny NATO nemajú tak dobré vybavenie, aby sa mohli pokúsiť o úspešné obsadenie Kaliningradskej oblasti.

Pokiaľ ide o Kaliningradské obranné jednotky, tak za najkvalitnejšie možno označiť rakety Iskander-M. Krajina NATO, medzi ktorými je ruská exkláva včlenená, nemajú dostatočnú vojenskú kapacitu, aby sa im mohli vyrovnať. Na Iskander-M sa však netreba pozerať z hľadiska ohrozenia prípadných plánov NATO na inváziu do Kaliningradu, ale z pohľadu zachovania bezpečnosti a autonómie postsovietskych republík. Je potrebné povedať, že sa zatiaľ do NATO podarilo vstúpiť iba pobaltským republikám, zatiaľ čo u zvyšných krajín to vždy skončilo neúspechom.

Rakety Iskander-M sú schopné uraziť 400 až 500 km, čo ich robí spôsobilými zaútočiť na poľské námorníctvo, ako aj vojenské základne v pobaltských krajinách. Ak teda skutočne dôjde na lámanie chleba, možno Rusko považovať takmer za jasného víťaza prípadnej vojny v Pobaltí, kde znovu upevní svoj vplyv.

Možno síce špekulovať, že by poľské rakety PAC-3 Patriot dokázali aspoň sčasti konkurovať ruským raketám Iskander-M, ale zároveň je potrebné pripomenúť, že nie je celkom jasné, či to bol ich pôvodný účel. Ruská vojenská intervencia by v takom prípade otestovala ich skutočnú schopnosť vysporiadať sa s Iskanderom-M. Staršie poľské rakety sú schopné, čo sa týka rýchlosti, konkurovať iba vojenským lietadlám a pomalším strelám.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies