Nórski poslanci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu, vytvorenie denuklearizovaných zón KĽDR má byť do 2,5 roka

Dvaja nórski poslanci po summite USA-KĽDR navrhli amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier za rok 2019. Na historickej schôdzke v Singapure bolo dohodnuté, že sa Severná Kórea vzdá jadrových zbraní. Informuje Reuters.

„To, čo sa teraz deje, je historické. Myslím, že môžeme vyslať jasný signál, keď Trumpovi dáme cenu za mier,“ uviedol nórsky poslanec za pravicovo populistickú Pokrokovú stranu Per-Willy Amundsen, ktorý spolu s kolegom Christianom Tybringem-Gjeddem šéfa Bieleho domu za stretnutie s Kim Čong-unom na ocenenie nominoval.

Trumpová meno bolo na zozname navrhnutých na Nobelovu cenu za rok 2018, bolo však vypustené, pretože sa zistilo, že nominácia bola sfalšovaná. Osoba, ktorá prezidenta údajne navrhla, o tom nič nevedela.

Na začiatku apríla vyjadril tiež juhokórejský prezident Mun Če-in názor, že by mal Trump ocenenie dostať. Na cenu za rok 2019 už v máji Trumpa navrhla aj skupina 18 republikánov. Ocenenie by podľa nich mal získať „ako uznanie svojej práce zamerané na ukončenie kórejskej vojny a denuklearizáciu Kórejského polostrova a za prínos mieru v regióne“.

Spojené štáty dúfajú, že dosiahnu zásadného jadrového odzbrojenia v Severnej Kórei počas nasledujúceho dva a pol roka.

Šéf diplomacie USA Mike Pompeo včera prišiel do Soulu, aby informoval o priebehu summitu juhokórejských oficiálnych činiteľov, a potom odpovedal na otázky novinárov, Jedna z nich znela, či by USA chceli dosiahnuť zásadného jadrového odzbrojenia Severnej Kórey počas súčasného Trumpová prezidentského mandátu. „Áno, rozhodne,“ odpovedal Pompeo. „Dúfame, že to dokážeme dosiahnuť v priebehu dvoch a pol roka.“
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies