Nórsky festival odmietol účasť izraelských tanečníc, dôvodom je “snaha izraelskej vlády zastrieť politiku okupácie”
Nórsky festival “Feminine Tripper”, zameraný na ženstvo a gender, odmietol zaradiť do svojho programu šesticu izraelských choreografek. V liste, kde odmietnutie zdôvodnil, vyjadril nádej, že umelkyne budú môcť v Nórsku vystupovať, “až sa politická situácia zmení”.

Organizátorkám festivalu vadí, že Izrael údajne “užíva kultúry ako propagandy, aby tým zastrel či ospravedlnil svoj okupantský režim a útlak palestínskeho ľudu”. Tanečnice odpovedali listom, v ktorom uvádzajú, že postoj nórskeho festivalu je v rozpore s hodnotami otvorenosti a slobody slova. Pripomenuli tiež súčasnú paradoxnú situáciu, keď sa politicky angažovaní a kritickí umelci ocitajú v ohrození pokusov o cenzúru zo strany izraelskej vlády a súčasne sú terčom kultúrneho bojkotu od propalestinských aktivistov,píše Times of Israel.

Šesticu tanečných umelkýň, ktoré sa uchádzali o účasť na festivale Feminine Tripeer, ktorý začína túto sobotu (23.3.) v Osle, tvorí choreografka Eden Wisemanová, Roni Rotemová, Nicat Ledermanová, Maajan Cohen-Marciánová, Adi Shildanová a Maja Halterová.

Týchto šesť žien obdržalo od organizátoriek festivalu list, v ktorom sa píše: “Ďakujeme za váš záujem o festival. S ľútosťou vám musíme oznámiť, že po starostlivom zvážení sme sa dospeli k záveru, že v tejto chvíli nemôžeme pozvať na svoj festival žiadnych izraelských umelcov.”

A list pokračoval: “Dôvodom tohto rozhodnutia je skutočnosť, že nemôžeme izraelských umelcov s čistým svedomím pozývať, keď vieme, že umelci z okupovaných palestínskych území sa musia potýkať s veľmi obmedzenými možnosťami cestovať na medzinárodné umelecké akcie a že majú veľmi malú príležitosť predstaviť svoje umenie mimo okupované územia. Máme tiež dôvod sa domnievať, že izraelská vláda v tejto chvíli užíva kultúru ako svoj druh propagandy, ktorá má zastrieť či ospravedlniť jej okupantský režim a útlak palestínskeho ľudu “. K tomu organizátorky pripojili odkaz na článok denníka Haaretz z roku 2005, kde sa potvrdilo zvýšenie rozpočtu pre podporu prezentácie izraelského umenia vo svete.

Tanečnice sa rozhodli na list odpovedať a jeho obsah zverejnil izraelský internetový denník Ynet News. “Domnievame sa, že vaše rozhodnutie odmietnuť účasť izraelských umelcov na festivale skôr prehlbuje rozpory a konflikt, než aby ukázalo svetu inú cestu – tú, ktorá ctí hodnoty inklúzie, slobody slova a vyjadrenie, dialógu, otvorenosti, schopnosť vidieť ďalej za škatuľky a vnímať mnohosť perspektív. “

Tvorkyne tiež upozornili na to, že bojkot izraelských umelcov je dôkazom toho, že nie na všetkých sú prikladané rovnaké merítka. “Odmietli by ste španielskeho umelca kvôli španielskej politike voči Kataláncom a Baskom? Alebo saudského umelca kvôli obmedzovaniu práv žien v Saudskej Arábii? Odmietli by ste amerického umelca kvôli americkej polícii voči moslimom? Alebo sýrskeho umelca kvôli krviprelievaniu spôsobenému sýrskou vládou? Odmietli by ste iránskeho umelca kvôli násilnej reakcii Iránu na poslednú vlnu nepokojov? “

V liste sa ďalej upozorňuje na to, že článok o izraelskej podpore umenia, na ktorý sa organizátorky vo svojom odmietnutí odkazovali, pochádza z roku 2005, odráža situáciu, ktorá sa medzitým zmenila. “Umelci v Izraeli bojujú za to, aby sa mohli slobodne vyjadrovať, a stretávajú sa s nedávnymi pokusmi izraelského ministerstva kultúry o cenzúru. Akokoľvek to môže znieť prekvapivo, práca Maajan a Adi boli odmietané ako naším ministerstvom kultúry, tak aj vaším festivalom. “

Festival sľúbil, že na list izraelských choreografek ešte odpovie po skončení jeho konania.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies