Nová misia Euróspkeho Parlamentu preverí agrodotácie na Slovensku
Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT) schválil vo štvrtok vyslanie novej kontrolnej misie na Slovensko. 

Poslanec Ivan Štefanec (KDH) pre TASR uviedol, že misia by sa mala uskutočniť do konca roka 2018.

Jej cieľom bude zmapovať prípady porušovania pravidiel pri prerozdeľovaní európskych financií, a to najmä v poľnohospodárstve. Misiu Európskeho parlamentu povedie predsedníčka výboru CONT Ingeborg Grässleová, ktorá už Slovensko navštívila v marci v rámci monitorovacej misie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v europarlamente Ivan Štefanec upozornil, že ide o priamu reakciu na sťažnosti slovenských farmárov, ktoré predostreli aj priamo na pôde Európskeho parlamentu (EP).

Štefanec pripomenul, že ihneď po vražde Kuciaka a Kušnírovej začal Európsky parlament konať. Zriadená bola šesťčlenná monitorovacia misia, podozreniami zo zneužívania eurofondov sa začal zaoberať nový Výbor pre vyšetrovanie finančných podvodov (TAXE3) a poslanci v pléne schválili osobitnú správu o celej situácii.

Vďaka zisteniam kolegov Jána Kuciaka, ktorí pokračujú v jeho práci, sa podarilo odkryť podvodné schémy neoprávneného poberania agrodotácií, kde na úkor skutočných poľnohospodárov profitujú rôzne podozrivé firmy. Žiaľ, deje sa to zrejme aj s požehnaním alebo za nezáujmu slovenských štátnych orgánov,“ opísal situáciu Štefanec.

Dodal, že delegácia slovenských farmárov, ktorí na jeho pozvanie prišli v máji do EP, osobne informovala o svojich problémoch Grässleovú. „Chcem oceniť jej záujem a aktívny prístup. Od misie očakávam konkrétne zistenia a tiež návrhy legislatívnych úprav, ktoré je potrebné urobiť, aby sme v dotačnej politike nastolili spravodlivosť,“ povedal Štefanec.

Výbor CONT vo štvrtok počas svojej schôdze diskutoval s generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry SR Jurajom Kožuchom. Témou bolo využívanie fondov EÚ v slovenskej poľnohospodárskej politike.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies