Lacné ruské a čínske zbrane, ako napríklad raketové a protiletecké strely, ohrozujú závislosť Západu od drahých zbraní, ako sú lietadlové lode.
Správa britského Kráľovského inštitútu spojených bojových síl odporúča, aby úrady nielen modernizovali existujúce a vyvíjali nové zbrane, ale aby sa aj zbavili vojenského materiálu, ktorý už nie je schopný efektívne fungovať v boji.
Lacné ruské a čínske zbrane, ako napríklad “kybernetická vojna” a protilodné rakety, predstavujú pre Západ hrozbu, pretože ten sa spolieha na tie drahé, ako sú lietadlové lode,informuje The National Interest.
“Čína a Rusko očividne sústredili veľa (ale nie všetky) ich úsilia na to, ako vytvoriť hrozbu pre západné ciele, ktoré sú veľké, je ich málo a sú drahé,” píše sa v štúdii.
Ako je uvedené v dokumente, západné krajiny si uvedomili tento problém finančnej nerovnováhy už “v súvislosti s bojom proti terorizmu”, kedy vyšlo najavo, že používajú rakety v hodnote 70 tisíc dolárov, ktoré boli odpálené z lietadiel, ktorých prevádzková hodina stojí asi 30.000 dolárov , a to k zničeniu pickupu Toyota, ktorý stojí najviac 10 tisíc dolárov.
Pričom raketa vyvíjaná Ruskom a Čínou, ktorá stojí menej ako pol milióna libier, môže minimálne vyradiť z činnosti britskú lietadlovú loď v hodnote viac ako 3 miliardy libier.
Britskí odborníci z RUSI navrhli tiež Londýnu nielen inovovať existujúce zbrane a vývoj nových technológií, ale tiež, ako sa zbaviť tých zbraní, ktoré už nie sú schopné efektívne fungovať v boji a rovnako tak opustiť modernizácie, ktoré sú buď nemožné alebo príliš drahé.
Autori štúdie neuviedli, ktoré konkrétne zbrane by mali byť zlikvidované. Ale v kontexte východísk dokumentu, že vojenské technológie Ruska a Číny sú hrozbou pre malý počet komplexných a nenahraditeľných západných platforiem, možno povedať, že na čele tohto zoznamu, ako sa zdá, boli veľké lietadlové lode – obľúbené zbrane námorníctva Spojených štátov.
Medzitým štúdia uvádza, že pre Spojené kráľovstvo je ľahšie urobiť tento krok, pretože je nepravdepodobné, že by sama stála proti takým protivníkom ako je Rusko a Čína, bez podpory Západu, a najmä Spojených štátov. Koniec koncov USA môžu poskytnúť vojenské schopnosti, ktorými Británia nedisponuje.