Nové zloženie Parlamentu, lesy, včely, policajná spolupráca, holokaust. Program Európskeho parlamentu na tento týždeň
PODPORIŤ

Poslanci sa budú tento týždeň zaoberať včelárstvom, lesným hospodárstvom a novým zložením Parlamentu po eurovoľbách 2019. V stredu organizujeme podujatie na počesť obetiam holokaustu.

Nové zloženie Parlamentu

Výbor pre ústavné veci bude v utorok hlasovať o novom zložení Európskeho parlamentu a prerozdelení poslaneckých kresiel medzi jednotlivé krajiny na volebné obdobie 2019 – 2024. Hlasovať sa bude aj o tom, či by mali v EÚ existovať nadnárodné volebné zoznamy.

Redukcia CO2  a lesné hospodárstvo

Výbor pre životné prostredie bude v stredu hlasovať o dvoch legislatívnych návrhoch, na ktorých sa poslanci už predbežne dohodli s Radou ministrov. Jeden stanovuje národné ciele znižovania emisií CO2 a druhý má zabezpečiť, aby bolo v EÚ dostatok lesov, ktoré budú tieto emisie pohlcovať.  Oba návrhy sú súčasťou krokov, ktoré EÚ vyvíja na dosahovanie cieľov, ku ktorým sa zaviazala pri podpise Parížskej klimatickej dohody.

Policajná spolupráca

Vo výbore pre občianske slobody sa bude vo štvrtok hlasovať o zriadení nového centralizovaného systému, ktorý by mal členským štátom umožniť vymieňať si trestné záznamy o osobách z tretích krajín. Tvorcova týchto opatrení dúfajú, že pomôžu v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu.

 Zásady právneho štátu na Malte

Poslanci z výboru pre občianske slobody a bývalého vyšetrovacie výboru pre prania špinavých peňazí budú v ten istý deň hodnotiť svoju novembrovú návštevu Malty, kde preverovali údajné prípady korupcie a prania špinavých peňazí. Stretnúť by sa mali aj so šéfom maltského súdnictva Silviom Camillerim.

Med a včelárstvo

Členovia poľnohospodárskeho výboru budú v utorok hlasovať o iniciatívnej správe o mede a včelárstve. Poslanci tu požadujú lepšiu ochranu včiel pred pesticídmi a chorobami, pomoc pre včelárov, zintenzívnenie úsilia proti predaju falošného medu a propagovanie konzumácie medu v EÚ.

Podujatie o holokauste

V stredu Európsky parlament organizuje špeciálne podujatie pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na sobotu 27. januára. Okrem podpredsedníčky EP Mairead McGuinness počas podujatia vystúpia predseda Európskeho židovského kongresu Moshe Kantor a šéf izraelského parlamentu Knessetu Yuli-Yoël Edelstein.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies