Novičok pochádza zo štátneho laboratória, hovorí nemecký expert. Spomenul aj Československo
Nemecký chemik a toxikológ Ralf Trapp sa domnieva, že látka použitá pri útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripala v Anglicku môže pochádzať jedine zo štátneho laboratória. Okrem zariadení v bývalom ZSSR zmienil aj výskumné laboratórium v ​​britskom Porton Down.

“Som si istý, že jed pochádza z laboratória, ktorá je súčasťou štátneho programu a má s takými látkami skúsenosti,” povedal Trapp v rozhovore pre nemeckú agentúru APA. Vylúčil pritom, že by látka mohla vzniknúť v laboratóriách teroristov alebo zločineckých gangov.

“Vyžaduje to určitý stupeň skúsenosti v zaobchádzaní s týmito látkami a znalosť chémie, ktorá je s tým spojená,” upozornil chemik.

Do úvahy podľa neho pripadajú napríklad laboratóriá, ktoré sa vývojom takýchto látok zaoberali, ako sú štátne zariadenia v Sovietskom zväze a neskôr v Rusku. Schopné vyrobiť novičok sú však podľa Trappa tiež zariadenia, ktoré s takýmito látkami pracovali za účelom ochrany.

“Publikované to bolo napríklad z bývalého Československa a z Iránu,” povedal nemecký expert. Medzi také laboratóriá však podľa neho patrí aj výskumné zariadenia v britskom Porton Down, ktoré nervovo paralytickú látku použitú v marci proti Skripalovcom skúmalo.

Podľa Trappa nešlo o prvý útok novičokom. Začiatkom 90. rokov bol takto otrávený jeden bankár, keď bolo látkou napustené telefónne slúchadlo, povedal nezávislý poradca, ktorý pracuje okrem iného pre Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies