Novičok sa v Česku vyrábal a testoval. Oznámil Zeman na základe správy Bezpečnostnej informačnej služby
Pražský hrad už má k dispozícii tajnú správu o novičoku v Česku, ktorú pre neho vypracovala Bezpečnostná informačná služba (BIS). Prezident Miloš Zeman vopred avizoval, že sa k nej chce vyjadriť dnes na televízii Barrandov. Sľúbil pritom, že pôjde o závažné oznámenie, informujú EuroZprávy.

Hrad o tom, že pre neho má BIS vypracovať tajnú správu informoval už pred mesiacom a pred týždňom ju prijal. Žiadne bližšie informácie však o utajovanom dokumente až doposiaľ nezazneli. Správa BIS vraj nie je vedená ani ako prísne tajná, ani tajná, dokonca ani ako dôverná, takže je z nej možné obmedzene citovať.

Hladina mlčania sa prerušila až včera, keď prezident oznámil, že sa k správe vyjadrí  na televíziu Barrandov. “Večer sledujte televíziu,” povedal tajuplne Hospodárskym novinám prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. “Jediné, čo môžem prezradiť, je, že pôjde o závažné oznámenie. Počkajte na vysielania,” dodal.

Prezident Zeman zadal vypracovanie dokumentu BIS na konci marca, po tom, čo sa Rusko vyjadrilo o tom, že Česko je jednou z krajín, ktoré mohli vyvíjať alebo skladovať nebezpečný novičok. Prezident poveril BIS vypracovaním správy, aj keď tvrdenie Ruska vyvrátila nielen vláda, ale aj Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť.

Novičok sa v Česku naozaj testoval

Zeman večer prezradil, že v novembri minulého roka sa vo výskumnom vojenskom ústave ministerstva obrany v Brne testovalo malé množstvo nervovo paralytického jedu, ktorý sa označuje A-230. Množstvo toho vyrobeného jedu bolo podľa Zemana malé a po testovaní bol tento jed zničený.

Vojenský ústav podľa neho síce tvrdí, že nešlo o novičok, vojenské obranné spravodajstvo však uviedlo, že to novičok bol a Zeman sa rozhodol názorovo prikloniť k nemu. “Urobil som si záver, že u nás bol testovaný novičok,” prezradil prezident.

“Vieme kde, vieme kedy, je pokrytectvo predstierať, že sa nič také nestalo,” povedal. Zemanovi podľa jeho slov nevadí, že sa tak dialo, za pokrytecké považuje predstierať, ako by sa nič také nedialo. “Klameme si do vlastného vrecka,” uviedol. Zároveň spomenul, že existuje rodina novičokov a že Skripal bol otrávený typom A-234.

Novičok bol v marci údajne použitý vo Veľkej Británii pri útoku na bývalého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéru. Británia z tohto útoku obviňuje Rusko. Za Veľkú Britániu sa postavilo niekoľko štátov, ktorí zo solidarity vyhostili ruskej diplomatov. Troch členov ruskej diplomacie vyhostila aj Česká republika.

To, že by novičok, ktorým bol Skripal otrávený, mohol pochádzať z Česka už skôr hovorilo ruské ministerstvo zahraničia. To ale odmietol ako premiér Andrej Babiš, tak ministri zahraničných a obrany Martin Stropnický a Karla Šlechtová (obaja ANO).

Keď v marci Moskva označila Česko za jedného z možným pôvodcov novičoku, riaditeľ Vojenského výskumného ústavu v Brne Bohuslav Šafář ČTK povedal, že otravné látky sa v Česku vyrábajú výlučne na laboratórne účely. Malé množstvo ich vyrába aj jeho ústav, ale má k tomu súhlas Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Rádovo ide o gramy, takže podľa Safari nejde o výrobu, ale skôr o “laboratórnu prípravu malého množstva”, kvôli otestovaniu ich vlastností.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies