Nový americký torpédoborec triedy Zumwalt je hrozbou pre námorníctvo Ruska aj Číny

Americký raketový torpédoborci triedy Zumwalt by mali do budúcnosti patriť k najpokročilejším lodiam, ktoré budú brázdiť vody svetových oceánov. Americké námorníctvo má k dispozícii zatiaľ iba jediný exemplár s názvom USS Zumwalt, v blízkej budúcnosti sa ale počíta s nasadením loďou USS Michael Monsoor a USS Lyndon B. Johnson. Tie sú momentálne vo výstavbe.

Trieda Zumwalt bola primárne navrhovaná pre útoky na pozemné ciele, pre podporu obojživelných námorných invázií a pre operácie v blízkosti pevniny. Námorníctvo ale teraz pracuje na zmenách, ktoré by týmto torpédoboroům pridali na multifunkčnosti. Zumwalt by tak mohol veľmi efektívne operovať aj na otvorenom mori a mohol by sa stať postrachom aj pre nepriateľské lode.

 

 

Lode sú navyše vybavené stealth technológiou, ktorá ich robí veľmi ťažko detekovateľnou nepriateľskými radarmi. Lode triedy Zumwalt dokážu veľmi značne ovplyvniť pomer síl na svetových moriach. Vďaka svojej stealth technológii budú tiež lode vhodné napríklad aj k ochrane zväzov lietadlových lodí, pretože môžu efektívne odhaľovať nepriateľské ponorky alebo hladinové plavidlá, píše Business Insider.

Zumwalt totiž disponuje pokročilými radarmi a jeho palubné zbrane majú veľmi dlhý dostrel. Torpédoborci tejto triedy by tak mohli, skryté za príkrovom “neviditeľnosti”, ničiť nepriateľské ciele zo vzdialenosti, na ktorej nemôžu byť detekované a nepriateľ by tak proti nim nemohol efektívne zasiahnuť.

Americkí námorníci si triedu Zumwalt veľmi pochvaľujú. Ukazuje sa, že kombinácia stealth technológií, výkonných radarov a zbraní s ďalekým dostrelom je vynikajúcou voľbou. Podľa predstaviteľov U.S. Navy by lode tejto triedy mali slúžiť ako inšpirácia pre ďalší vývoj a mali by určovať smer, akým sa námorníctvo plánuje v blízkej budúcnosti vydať.

Súvisiace články

Islamský štát utŕžil ďalšiu porážku, Asadova armáda dobyla údolie rieky Jarmúk

Roman Suchý

Vladimír PUTIN: Rusko sa nevzdáva dolára, je to univerzálna rezervná mena

Michal Šumichrast

Polícia zadržala muža, ktorý zaútočil na policajta s nožom pri slovenskom veľvyslanectve v Moskve

Peter Králik
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy