Nový americký zákon o Taiwane? Čína vyslovuje rozhodný odpor
Nový americký zákon, ktorý v piatok podpísal prezident Donald Trump, umožňuje predstaviteľom USA cestovať na Taiwan a rokovať s tamojšími predstaviteľmi a naopak. Čína podľa očakávania zlostne reaguje. Infromuje Reuters.

Čínske ministerstvo zahraničia vyjadrilo “rozhodný odpor” proti novému americkému zákonu. Peking vo vyhlásení podľa agentúry Reuters vyzval Washington, aby oficiálne cesty na Taiwan zastavil a neohrozoval nimi čínsko-americké vzťahy.

Taiwan je de facto samostatným demokratickým štátom, ale Čína ho považuje za jednu zo svojich spurných provincií. Peking presadzuje politiku jednej Číny a dlhodobo sa snaží o opätovné pripojenie ostrova k Číne. Mnohí obyvatelia Taiwanu sa ale obávajú autokratických zásahov Pekingu a na ostrove má značnú podporu hnutie za nezávislosť.

Spojené štáty prerušili oficiálne diplomatické vzťahy s Taiwanom v roku 1979 a americkí prezidenti odvtedy zastávajú politiku jednej Číny. Washington a Tchaj-pej ale udržiavajú čulé neoficiálne styky a Spojené štáty naďalej dodávajú Taiwanu zbrane.

V decembri Trump vyvolal pobúrenie v Pekingu, keď prijal telefonát taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen, ktorá mu gratuloval k zvoleniu. Išlo o prvý takýto kontakt od konca 70. rokov.

Ďalším problematickým bodom vo vzťahoch USA a Číny je teraz obchod. Trumpova administratíva požaduje od Pekingu plán, ktorý by znížil ročný deficit Spojených štátov v obchodovaní s Čínou, za ktorým podľa Američanov stojí čínska nekalá obchodná politika. Šéf Bieleho domu chce taktiež uvaliť clo na dovoz čínskeho tovaru.

Čítajte tiež:

Seehofer (CSU): Islam do Nemecka nepatrí

GATESTONE INSTITUTE: Prečo chce Turecko napadnúť a obsadiť grécke ostrovy

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies