Nový COVID automat prihliada na zaočkovanosť, prevádzkam dáva rôzne varianty podmienok

Vláda v utorok večer schválila tretiu aktualizáciu COVID automatu. Ten zohľadňuje faktor zaočkovanosti okresu a limituje „národnú brzdu“. Namiesto pôvodných siedmich bude mať už len päť farieb a prevádzky a podujatia sa budú riadiť podľa troch protokolov. Aktualizovaný automat tiež umožňuje regionálnemu úradu verejného zdravotníctva za určitých podmienok zmeniť farbu okresu. Nová verzia automatu bude platiť od pondelka 16. augusta.

Pre prevádzky a podujatia sa zavádzajú tri typy protokolov. Prvý je nazvaný základ – prevádzkovateľ pri ňom nebude musieť vykonávať kontrolu nad rámec všeobecne platných opatrení, avšak spojené sú s tým väčšie obmedzenia, čo sa týka počtu ľudí. Druhý systém, inšpirovaný Rakúskom, je nazvaný OTP, teda vstup by mali umožnený očkované osoby, ľudia do 180 dní od prekonania ochorenia a testovaní, od odberu PCR pritom môže prejsť maximálne 72 hodín, antigénový test musí mať najviac 48 hodín. Tretím je systém kompletne zaočkovaní, kde sú opatrenia najmiernejšie. Každá z možností ponúka iný set prevádzkových podmienok s inými limitmi. Prevádzkari a organizátori podujatí by si mohli vybrať, ktorú z týchto možností si zvolia.

Očkovacia kampaň na dne: Matoviča teší lotéria, Sulík hľadá Fera!

Namiesto siedmich obsahuje nový automat päť farieb, deliť sa budú na fázu monitoringu, ostražitosti a troch stupňov ohrozenia. Okresy tak budú po novom buď v čiernej, bordovej, červenej, oranžovej alebo v zelenej farbe. Vychádzať sa má pritom z epidemickej situácie v jednotlivých okresoch, eliminuje sa tak „národná brzda“.

Pribudne tiež nový indikátor zaočkovanosti, dbať sa pritom bude na plnú zaočkovanosť rizikovej skupiny nad 50 rokov veku. Okresy sa posunú o jeden stupeň COVID automatu nižšie za každých 10 % zaočkovaného obyvateľstva nad 50 rokov, počítať sa bude od 55 % zaočkovanosti. Ak teda bude mať okres zaočkovaných nad 65 % populácie vo vekovej skupine nad 50 rokov, zníži sa jeho zaradenie do fázy COVID automatu o jeden stupeň.

Nový automat zavádza aj pojem rastovej alebo poklesovej fázy. Rastová fáza znamená rast incidencie aspoň o 10 % z týždňa na týždeň v aspoň dvoch po sebe nasledujúcich týždňoch na celonárodnej úrovni, rovnaké podmienky má určené aj poklesová fáza.

Pre netestovaných právny postup do vrecka, ako manuál pri šikanóznych policajných kontrolách 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies