Nový koronavírus nebol na Slovensku doteraz potvrdený ani v jednom z hlásených podozrení

sita

Celkovo bolo laboratórne vyšetrených 41 osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom s cestovateľskou anamnézou a klinickými symptómami, všetky výsledky boli negatívne, povedal premiér Peter Pellegrini, poverený vedením ministerstva zdravotníctva.

Nový koronavírus nebol na Slovensku doteraz potvrdený ani v jednom z hlásených podozrení. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo zdravotníctva SR s tým, že prípady tohto ochorenia hlásia niektoré štáty Európskej únie. “Celkovo bolo laboratórne vyšetrených 41 osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom s cestovateľskou anamnézou a klinickými symptómami, všetky výsledky boli negatívne,” povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), poverený vedením ministerstva zdravotníctva.

Prvé vzorky pacientov s podozrením na ochorenie boli zasielané na vyšetrenie do Nemecka. Od 3. februára tohto roka sa laboratórna diagnostika nového koronavírusu vykonáva aj na Slovensku. Vyšetrovanie vzoriek prebieha v Národnom referenčnom centre pre chrípku zriadenom na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ) v Bratislave. “Výsledky laboratórnych vyšetrení tak poznáme skôr, do niekoľkých hodín, ako keď boli zasielané do berlínskeho laboratória, ktoré si stanovilo predpokladaný časový horizont 48 hodín,” uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas s tým, že ÚVZ bude s virologickým inštitútom na Charité univerzite medicíny v Berlíne spolupracovať i naďalej. V prípade, že vzorky budú pozitívne na nový koronavírus, zašleme ich do berlínskeho laboratória na potvrdenie.

Ministerstvo zdravotníctva na pokyn Pellegriniho uvoľnilo finančné prostriedky pre ÚVZ na nákup ďalšieho laboratórneho prístrojového vybavenia s cieľom zlepšiť možnosti laboratórnej diagnostiky vírusových a mikrobiálnych ochorení. “Obstarávaná vysokošpecializovaná prístrojová technika doplní už existujúcu prístrojovú techniku, čím sa zlepšia možnosti laboratórnej diagnostiky nielen pre nový koronavírus, ale aj pre široké spektrum vírusových aj mikrobiálnych ochorení,” priblížil Pellegrini. Prístrojová technika by pre ÚVZ mohla byť dodaná v druhej polovici februára tohto roka.

V súvislosti s koronavírusom sa podľa rezortu zdravotníctva prijímajú stále nové opatrenia. Prioritou zostáva, aby bol pacient podozrivý z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom (klinické symptómy a cestovateľská anamnéza) okamžite diagnostikovaný a zamedzilo sa tak možnému šíreniu vírusu. “Aj preto hlavný hygienik SR Ján Mikas zaslal aktualizované usmernené všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva v SR a kľúčovým rezortom s cieľom informovať zdravotnícke zariadenia o správnom manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie, vrátane postupu na laboratórnu diagnostiku ochorenia a odberu biologického materiálu,” uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Vo fakultných nemocniciach tiež boli modelové cvičenia zamerané na zistenie osoby podozrivej z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že nezanedbáva ani informovanosť občanov, v spolupráci s ÚVZ zriadil nepretržité call centrum vo všetkých regiónoch Slovenska. “Odborníci na telefonických linkách poskytujú informácie k aktuálnej situácii týkajúcej sa výskytu nového koronavírusu či odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú v oblastiach, respektíve sa vrátili z krajín, v ktorých sa výskyt nového koronavírusu potvrdil,” dodala Eliášová. V súčasnosti v rámci call centra funguje deväť telefonických liniek prístupných pre verejnosť 24 hodín denne celý týždeň na ÚVZ a v ôsmich regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies