NR SR: Poslanci zvolia v utorok na svojej druhej schôdzi zvyšných dvoch podpredsedov parlamentu

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) zvolia v utorok 24. marca na svojej druhej schôdzi zvyšných dvoch podpredsedov parlamentu.

Kandidátmi na tieto posty sú podpredseda Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) a bývalý premiér Peter Pellegrini a kandidát strany Sloboda a Solidarita (SaS) Milan Laurenčík. Na schôdzi zložia taktiež sľub náhradníci za neuplatňované mandáty poslancov NR SR. Schôdza sa začína o 10:00.

Členovia zákonodarného orgánu budú voliť aj predsedov štyroch parlamentných výborov. Kandidátom na post šéfa Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií je Richard Raši (Smer-SD). Vo funkcii predsedu Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) budú zákonodarcovia potvrdzovať Petra Žigu (Smer-SD).

Na post predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva bude opäť kandidovať predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba. Kotlebu na ustanovujúcej schôdzi pléna, ktorá sa konala v piatok 20. marca, podporilo iba 47 poslancov, proti bolo 60 a zdržalo sa 26 poslancov. Nezískal teda ani hlasy celej opozície, ktorá má v parlamente dohromady 55 poslancov.

Do funkcie predsedu výboru nezvolili poslanci ani kandidáta Smeru-SD Ľuboša Blaha. Ten sa uchádzal o post lídra ľudskoprávneho výboru. Na ustanovujúcej schôdzi za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom bol rovnako potrebný zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov. Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík označil Blahu za hanbu a prirovnal ho ku koronavírusu. Rovnako, ako v prípade Kotlebu, aj pri Blahovi ho budú členovia zákonodarného orgánu voliť do čela výboru v opakovanej voľbe.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies