Obce sú odrezané od sveta: Po vrtochoch počasia zasahujú na východe Slovenska hasiči

Hasiči mali cez víkend desiatky výjazdov, najkritickejšie to bolo v Košickom a Prešovskom kraji. Do niektorých obcí sa však ešte vďaka spúšti, ktorú zanechala príroda, nedostanete.

Situácia na cestách v Prešovskom a Košickom kraji sa po sobotňajšom (3. február) a nočnom snežení upokojila, hasiči však absolvovali desiatky výjazdov. Prevažne šlo o popadané stromy na vozovke, ktoré sa lámali v dôsledku ťažkého snehu.Informuje Dnes24.sk.

Rušná noc v Prešovskom kraji

„Najhoršia situácia bola v okrese Vranov nad Topľou; niekoľko výjazdov bolo aj v okrese Snina. Celkovo sme mali od 20.00 do 05.00 h 20 výjazdov. Už je toho teraz ráno (4. februára) menej, noc bola rušná, teraz ešte dokončujú naši príslušníci rezanie stromov,“ uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Prešove.

Hasiči v nedeľu 4. februára odstraňujú popadané stromy v okrese Vranov nad Topľou a tiež v okolí Popradu. Situácia je v Prešovskom kraji pokojnejšia, prestalo snežiť.

„Momentálne je takmer všetko zjazdné, cesty 1. triedy sú väčšinou mokré, na cestách 2. a 3. triedy môže byť kašovitá vrstva snehu. Neprejazdný máme v kraji len jeden úsek od Malej Domaše smerom na obec Detrík v okrese Vranov nad Topľou,“ uviedol dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Vranov nad Topľou Peter Šandrej. Na mieste hasiči i cestári odstraňujú popadané stromy. Celkovo absolvovali požiarnici v Prešovskom kraji zásahy pri popadaných stromoch 14-krát, najčastejšie v okresoch Levoča, Svidník, Bardejov a Vranov nad Topľou. Výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím na Slovensku stále pribúda.

Aj v Košickom kraji sa odstraňujú konáre

„V Košickom kraji boli hasiči vyslaní k 15 takýmto prípadom, a to najmä v okresoch Košice-okolie, Spišská Nová Ves a Gelnica,“ povedala hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová.

Najhoršia situácia v Košickom kraji, čo sa snehu týka, je v okrese Sobrance. Veľa popadaných stromov je hlavne v úseku cesty medzi obcami Ruský Hrabovec a Ruská Bystrá. „Momentálne popadané stromy a konáre naši príslušníci stále odstraňujú. Situácia sa ráno upokojila, dá sa povedať, že od soboty podvečer sme mali 25–30 výjazdov,“ hlásilo Krajské riaditeľstvo HaZZ v Košiciach.

Obce odrezané od sveta

Hasiči sa taktiež už niekoľko hodín snažia sprejazdniť cesty medzi obcami Ruská Bystrá, Ruský Hrabovec a Podhoroď (okr. Sobrance), kde dôsledkom silného vetra a sneženia na vozovku popadali stromy a obce zostali odrezané od sveta. „Na mieste udalosti je 14 profesionálnych hasičov zo ZB HaZZ v Humennom, z hasičských staníc v Michalovciach a Sobranciach a 13 dobrovoľných hasičov z obcí Koňuš, Koromľa a Horňa. Momentálne hasiči odstraňujú následky kalamitného stavu,“ dodala hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová.

Súvisiace články

MIMORIADNA SPRÁVA: Ficov Bašternákov byt sa mení na štátny. Ladislav Bašternák do konca týždňa nastúpi do väzenia

Aneta Leitmanová

Dôchodkový vek na Slovensku sa bude zverejňovať päť rokov dopredu

redakčný výber

Prekvapením v Piešťanoch je kandidatúra bývalého diplomata Stanislava Polonského za Národnú koalíciu

Roman Suchý
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy