Obdobie práce na dohodu sa študentovi ráta do dôchodku len vtedy, ak si neuplatní odvodovú úľavu

pixabay

Ak má študent uzatvorených viacero dohôd o brigádnickej práci študenta, môže si výnimku na neplatenie poistného na dôchodkového poistenie v jednom mesiaci zvoliť iba na jednu z nich, jeho mesačný príjem však nesmie prekročiť 200 eur.

Obdobie práce na dohodu sa študentom vždy nezaráta do dôchodku. Môže sa započítať len vtedy, ak si neuplatnia tzv. odvodovú úľavu na platenie dôchodkového poistenia na jednu dohodu pri príjme do 200 eur mesačne. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ak má študent uzatvorených viacero dohôd o brigádnickej práci študenta, môže si výnimku na neplatenie poistného na dôchodkového poistenie v jednom mesiaci zvoliť iba na jednu z nich. Jeho mesačný príjem však nesmie prekročiť 200 eur. “Obdobie odpracované na dohodu s touto výnimkou sa mu potom do dôchodku v budúcnosti neráta,” uviedol hovorca poisťovne.

Študentovi vznikne dôchodkové poistenie a do dôchodku sa obdobie zaráta len v tom prípade, ak výška odmeny za toto obdobie jeho práce presiahne hranicu 200 eur. Dohodár, ako aj zamestnávateľ, vtedy platí dôchodkové poistenie iba zo sumy, ktorá prevyšuje tento limit. Takisto sa do dôchodku ráta obdobie, ktoré študent odpracoval u ostatných zamestnávateľov na dohodu o brigádnickej práci bez tejto odvodovej výnimky. To platí taktiež pre obdobie, ktoré študent odpracoval na základe pracovnej zmluvy.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies