Obyvatelia gréckych ostrovov protestovali v Aténach, nechcú nové utečenecké tábory

Reuters

Grécko a EÚ sa rozhodli utečencov, ktorí prichádzajú z Turecka, izolovať na gréckych ostrovoch. Výsledkom je preplnený utečenecký tábor Moria na Lesbose, ktorého kapacita je prekročená sedemnásobne.

Obyvatelia gréckych ostrovov v Egejskom mori ako Lesbos a Samos, na ktorých sa v utečeneckých táboroch a iných zariadeniach nachádzajú desaťtisíce migrantov, si neprajú, aby na ich území grécka vláda postavila nové zadržiavacie tábory pre migrantov. Práve to je pritom súčasť nového plánu gréckej vlády na riešenie problematiky migrácie. V gréckej metropole Atény vo štvrtok protestovali starostovia a stovky obyvateľov ostrovov v Egejskom mori. Vo štvrtok sa mali starostovia týchto miest stretnúť s predstaviteľmi vlády, aby sa o tejto otázke porozprávali, starostovia však na poslednú chvíľu účasť na stretnutí zrušili a radšej zorganizovali demonštráciu.

Stratis Kytelis, starosta Mytilini, najväčšieho mesta na Lesbose, vo štvrtok v Aténach vyhlásil, že gréckej vláde sa už nedá veriť. “Ľudia na ostrovoch otvorili svoje domovy a dali na pomoc (utečencom – pozn. SITA) aj z toho mála, čo majú. Ale, bohužiaľ, vďaka zlej politike (centrálnej vlády) sa situácia vymkla spod kontroly,” povedal Kytelis.

V detenčnom tábore pre utečencov Moria, ktorý sa nachádza na Lesbose a je najväčším zariadením tohto druhu v celej Európe, momentálne zadržiavajú približne 20-tisíc utečencov. Kapacita tábora je pritom 3-tisíc.

Hlavnou príčinou tohto stavu je to, že Grécko a Európa sa rozhodli utečencov, ktorí vo veľkých počtoch prichádzajú cez Egejské more z neďalekého Turecka, izolovať práve na gréckych ostrovoch. Žiadny z nich nemá povolené vycestovať do gréckeho vnútrozemia, okrem výnimočných prípadov. Ide o súčasť dohody medzi EÚ a Tureckom, ktorej cieľom je za každú cenu zabrániť utečencom v ceste do európskeho vnútrozemia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies