OČAMI AMERICKÝCH MÉDIÍ: Politické fiasko príde Američanov draho. Ekonomike kvôli platobnej neschopnosti utekajú miliardy

Spor amerických senátorov, ktorí sa nedokázali dohodnúť na deklarovanom rozpočtovom provizóriu, príde americkú ekonomiku draho. Kvôli nedostatku financií sa totiž uzavrie časť vládnych agentúr a inštitúcií, na nedobrovoľné voľno nastúpi státisíce úradníkov. A škody, ktoré takýto zásah spôsobí ekonomike, sa budú počítať minimálne na miliardy dolárov.

Koľko miliárd presne nechajú politici vytiecť z americkej ekonomiky záleží na tom, ako rýchlo sa dohodnú na kompromise a na zabezpečení dodatočného financovania. Keď podobnú situáciu riešili v roku 2013, trvalo im to 16 dní, počas ktorých krajina prišla o 20 miliárd dolárov, odhaduje ratingová agentúra Moodys. Podľa vládnych odhadov táto epizóda pred piatimi rokmi zmazala tri desatiny percentuálneho bodu z kvartálneho HDP najväčšej ekonomiky sveta.

„Každý týždeň, kedy vládne inštitúcie nefungujú, dochádza k zníženiu reálneho hrubého domáceho produktu a k vplyvu na finančné trhy,“ komentuje situáciu pre server Fortune analytik finančnej skupiny Goldman Sachs Alec Phillips. Tento vplyv je približne 0.2 percentuálneho bodu HDP za týždeň platobnej neschopnosti, dodáva analytik.

Všetko začína nedobrovoľným voľnom. V pondelok pravdepodobne zostanú doma státisíce úradníkov, ktorí sú pre chod štátu postradatelní. Ide o sprievodcov v múzeách, strážcov národných parkov, vedcov v NASA či zamestnancov ďalších rezortov. Tí za svoje neplánované voľno nedostanú zaplatené, čím sa okrem sentimentu na trhoch znížia aj ich spotrebiteľské výdavky, motor americkej ekonomiky.

Práve títo ľudia totiž odložia nákupy životu bezpodmienečne nepotrebného tovaru či návštevy reštaurácií. A tu budú minuté doláre citeľne chýbať. Pred piatimi rokmi bolo takto od práce odstavených 800 tisíc vládnych zamestnancov, ktorých výdavky sa znížili o sedem percent. Ďalšie miliardy a stámilióny padli na výdavkoch turistov a stratenej produktivite, upozorňuje server Newsweek. Obamova administratíva totiž následne schválila dodatočné vyplatenie peňazí zamestnancom, ktorí boli odstavení od práce.

„To, že chýbajú peniaze, je samozrejme podstatné, ale ešte väčším zásahom je vplyv na spotrebiteľskú dôveru,“ vysvetľuje pre server CNN Mark Zand, hlavný analytik Moodys.

Dôvere neprospieva ani to, že sa demokrati a republikáni vzájomne obviňujú z toho, kto z nich je za súčasný politický kolaps zodpovedný. Demokrati schválenie dočasného rozpočtu podmieňujú ochranou prisťahovalcov, ktorí do krajiny prišli bez dokladov ako deti, čo republikáni nechcú pripustiť bez súhlasu s múrom na hraniciach s Mexikom a ďalšími výdavkami na bezpečnosť.

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies