Očkovanie je jediné efektívne a eticky akceptovateľné východisko z pandémie

Vedci Slovenskej akadémie vied (SAV)odporúčajú očkovanie voči COVID-19 všetkým obyvateľom Slovenska, ktorým to umožňuje ich zdravotný stav.

Očkovanie je jediné efektívne a eticky akceptovateľné východisko z pandémie. Vo svojom stanovisku to uviedli vedúci vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV). Vyhlásenie, ktoré poskytla Katarína Gáliková z Referátu pre komunikáciu a médiá SAV, reprezentuje oficiálny názor akadémie. Dodala, že stanovisko sa opiera o vedecké fakty a medicínske dôkazy pochádzajúce z hodnoverných a verejne dostupných zdrojov. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 odporúčajú všetkým obyvateľom Slovenska, ktorým to umožňuje ich zdravotný stav.

„Vakcinácia je jediné efektívne a eticky akceptovateľné východisko z pandémie, ktoré nám otvorí návrat do normálneho života a umožní oživenie spoločenských a ekonomických aktivít, vrátane vzdelávania,“ vyzdvihli odborníci v stanovisku. Očkovanie považujú za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení. Podotkli, že očkovanie je univerzálnym, vedecky dokázaným mechanizmom „tréningu“ imunitného systému na rozoznanie infekcie a zabránenie vzniku ochorenia.

Vedci objasnili, že očkovaná osoba je ochránená pred vznikom či ťažkým priebehom ochorenia. Prevencia vzniku ochorenia tiež očkovaného chráni pred nepriaznivými zdravotnými následkami, ktoré môžu dlhodobo pretrvávať po prekonaní infekcie vírusom SARS-CoV-2. Takto navodený pokles chorobnosti tiež odľahčí záťaž zdravotníctva a umožní obnoviť liečbu pacientov s inými ochoreniami, ktorá bola pre pandémiu odložená alebo prerušená. „Uvedeniu vakcíny do praxe vždy predchádza dôsledné klinické skúšanie na desiatkach tisícok dobrovoľníkov a dôsledná analýza účinnosti a najmä bezpečnosti vakcíny nezávislými národnými a nadnárodnými inštitúciami,“ vysvetlili.

„Na Slovensku sa v súčasnosti používa vakcína na báze mRNA, ktorá kóduje S proteín vírusu SARS-CoV-2 (Pfizer/BioNTech). mRNA je zabalená v lipidickej nanočastici, ktorá zvyšuje jej stabilitu a zlepšuje účinnosť. Klinické skúšky preukázali jej dobrý bezpečnostný profil a účinnosť 52 percent po 12 dňoch od prvej dávky a 95 percent po siedmich dňoch od druhej dávky,“ poukázali vedci. Tiež pripomenuli, že po dosiahnutí určitého percenta očkovaných osôb v populácii vakcinácia navodí kolektívnu imunitu. Zvyčajne sa udáva viac než 70 percent zaočkovaných osôb. Kolektívnou imunitou sa obmedzí šírenie vírusu a zabráni infekcii osôb, ktoré nemôžu byť očkované zo zdravotných dôvodov. Výsledok tak bude nepriama záchrana ich životov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies