Odchod z EÚ? Pätina podnikateľov je pre czexit, prekvapil prieskum
Pätina tuzemských podnikateľov chce, aby Česko po vzore Veľkej Británie opustilo Európsku úniu. Informuje portál EuroZprávy.

Naopak viac ako 77 percent firiem je toho názoru, že by ČR nemala úniu opustiť, z toho vyše 53 percent hovorí rozhodné nie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila ČSOB medzi podnikateľmi 500 malých a stredných podnikov. Pri podobnom prieskume pred rokom a pol sa pre takzvaný czexit vyslovilo 29 percent podnikateľov.

Celkom štyria z piatich podnikateľov sa domnievajú, že by vystúpenie ČR z EÚ veľmi alebo čiastočne poškodilo českú ekonomiku. Na 15 percent firiem naopak mieni, že by českému hospodárstvu vystúpenie z EÚ pomohlo alebo českú ekonomiku nijako neovplyvnilo.

“Podnikatelia si veľmi dobre uvedomujú, že Česko ako exportne orientovaná priemyselná krajina ťaží jednak z výhod EÚ, ku ktorým patrí voľný pohyb tovaru, kapitálu, služieb a osôb, jednak z nadväznosti na silné ekonomiky blízkeho Nemecka a Rakúska, ktoré sú tradičné únijné krajiny, “komentoval výsledky prieskumu výkonný riaditeľ firemného bankovníctva ČSOB Petr Manda. Rozvod s EÚ by bol podľa neho veľmi bolestný a teraz je nemysliteľný.

Podobne sa vyjadril podnikateľ v poľnohospodárstve Ivo Havránek. “Rozhodne nie. ČR by sa naopak mala pokúšať o širšiu integráciu s ostatnými štátmi EÚ, najmä v jej jadre. Dôvody sú ekonomický prínos, medzikultúrny rozvoj, užšia spolupráca vo výskume a vývoji, ktorá nie je možná, ak bude ČR na periférii EÚ,” vysvetlil. “Aj keď EÚ nie je ucelená a chrlí nezmyselné zákony, má svoj zmysel v rámci bezpečnosti, ekonomiky a obchodných možností pre export,” doplnil konateľ firmy Serafin-byliny Petr Gasparik.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies