OECD: Trumpova daňová reforma vrátila globálne americké peniaze späť do USA
Daňová reforma amerického prezidenta Donalda Trumpa spôsobila veľké narušenie globálneho toku investícií. Spojené štáty v prvom štvrťroku po prvýkrát od roku 2005 priniesli viac peňazí domov, než koľko poslali von. Vyplýva to zo štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Odliv globálnych priamych zahraničných investícií v prvom štvrťroku klesol o 44 percent na 136 miliárd USD. Podľa OECD to bolo z veľkej časti spôsobené zmenou u Spojených štátov, pre ktoré boli zaznamenané negatívne zahraničné investície, čo vlastne znamená, že americké spoločnosti priniesli späť domov viac peňazí, než koľko poslali do zahraničia.

“Spojené štáty sú obvykle najväčším zahraničným investorom na svete. Takže keď urobili zmenu na negatívny, má to veľký dopad na globálny tok, “uviedla štatistická investičná divízia OECD pod vedením Marie Borgaovej. Tá dodala, že dlhodobý vplyv tohto obratu je ťažké odhadnúť, ale mohol by byť výrazný a dlhotrvajúci.

Zákon o znížení daní v USA bol schválený v decembri. Sadzba dane zo zisku firiem sa podľa neho znížila na 21 percent z 35 percent a zaviedla pre nadnárodné firmy jednorazovú daň pre zisky, ktoré nechajú v zahraničí. Americké firmy tak priviedli späť do krajiny o 145 miliárd dolárov viac, než koľko investovali v zahraničí.

Po prepade amerických investícií sa v prvom štvrťroku najväčším investorom v zahraničí stalo Japonsko, napísala agentúra Reuters.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies