OECD: V Nemecku majú deti z chudobných rodín veľmi malú šancu zlepšiť svoj sociálny status
V Nemecku majú deti z chudobných rodín ešte menšiu pravdepodobnosť, že zlepšia svoje sociálne postavenie, ako v iných priemyselných krajinách, zistili odborníci z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Údaje OECD sú veľmi prekvapivé, pretože Nemecko je oprávnene považované so svojou silnou ekonomikou aj za krajinu s vysokou životnou úrovňou. Ako je zrejmé, za toto výkladnou skriňou sa skrývajú temné tiene.

Aby členovia takýchto rodín dosiahli priemernej úrovne príjmov, je nutné 180 rokov, čo zodpovedá životu šiestich generácií. Dôvodom je zložitý systém vzdelávania, ktorý znižuje šance detí s chudobnými rodičmi stať sa úspešnými ľuďmi.

 

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v Nemecku ľudia z rodín s nízkymi príjmami budú potrebovať 180 rokov – to znamená šesť generácií – na dosiahnutie aspoň priemernej úrovne miezd. V ďalších 24 krajinách, kde bola štúdia vykonaná, je rovnaký výsledok dosiahnuteľný v priemere počas piatich generácií.

Rovnaká ako v Nemecku je situácia vo Francúzsku a Chile. Ešte dlhšia – deväť generácií – je cesta k sociálnemu vzostupu v Brazílii a Južnej Afrike, a najhoršie zo všetkých pre chudobné rodiny je na tom Kolumbia: k dosiahnutiu stredných príjmov ľuďmi z týchto rodín budú potrebovať v priemere 11 generácií. Naopak najlepšie situácia je v Nórsku, Fínsku a Švédsku – kde chudobné rodiny môžu dosiahnuť priemernej úrovne príjmov “len” za tri generácie.

Výsledky štúdie predstavila v Paríži expertka OECD Gabriela Ramos, a kritizovala väčšinu krajín organizácie, pretože tu takmer nie je žiadna “sociálna mobilita”. Podľa nej sa “príjmy, profesie a úroveň vzdelania prevádzajú z jednej generácie na druhú” bez akýchkoľvek zmien alebo zlepšenia.

Podľa štúdie v Nemecku 42% synov nízkopríjmových otcov sami dostávajú nízke mzdy. Tento ukazovateľ v krajine je v priemere oveľa vyšší, než u všetkých krajín OECD, kde je to 31%. Iba 9% je schopných preniknúť do skupiny obyvateľov s vysokou úrovňou miezd – menej ako polovica priemeru v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Na opačnom konci je 50% detí, ktorých otcovia dobre zarábajú, kedy polovica detí v týchto rodinách získava vysoké mzdy.

Sociálna mobilita v Nemecku je veľmi nízka, pokiaľ ide o vzdelávanie a profesijný status.  53% detí, ktorých rodičia majú vysokoškolské vzdelanie, taktiež získa vysokoškolské vzdelanie. Avšak v rodinách, kde rodičia nemajú také vzdelanie, sa podarilo dokončiť univerzitu len 11% detí.

Takmer každé druhé dieťa v rodine rodičov, ktoré majú riadiace pozície, sa stáva vedúcim. V robotníckych rodinách dosahuje tento úspech iba jedno zo štyroch detí.

Sociálna mobilita medzi generáciami v Nemecku je teda v porovnaní s ostatnými krajinami pomerne nízka, uzavreli odborníci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Podľa výskumu zohráva rozhodujúcu úlohu nemecký vzdelávací systém. Navyše podľa odborných informácií, nedostatok miest v materských školách pre deti do troch rokov veku a nedostatok celodenných škôlok, rovnako ako skoré separácie žiakov v multivzdelávacom systéme znižuje šanca pre deti z rodín s nízkymi príjmami, aby v konečnom dôsledku doplnili nedostatok vzdelávania.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies