OĽANO víta plány na zriadenie kontrolného výboru pre prerokúvanie zistení NKÚ
Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) víta plány na zriadenie kontrolného výboru pre prerokúvanie zistení Najvyššieho kontrolného úradu, no zároveň vyzýva Andreja Danka, aby tak jednoduchý zákon nepripravoval tri roky.

Predseda parlamentu Andrej Danko dnes vyhlásil, že parlament by v horizonte niekoľkých rokov mohol zriadiť osobitný kontrolný výbor, kde by sa prerokovali výsledky kontrol Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová uviedla, že víta túto iniciatívu s tým, že kontrolný výbor mohol byť zriadený už dávno. „Už sa stáva pomaly tradíciou, že koalícia návrhy opozície odmietne, no po čase ich predloží ako svoju iniciatívu. Návrh na zriadenie kontrolného výboru NKÚ sme predkladali v máji 2016, ako jeden z prvých návrhov v tomto volebnom období. Nikto z poslancov vládnej koalície náš návrh nepodporil, hoci je mimoriadne dôležité, aby v našom štáte fungovali riadne kontrolné orgány, ako napríklad NKÚ alebo Úrad pre verejné obstarávanie.” Veronika Remišová takisto zdôraznila, že by sme predišli mnohým škandálom, ak by si kontrolné orgány plnili svoju funkciu a zároveň vláda by rešpektovala výsledky kontrol. Podľa Remišovej vládna koalícia a ministri ignorujú vo veľkej miere zistenia NKÚ. „Na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré riadil nominant Smeru Jahnátek a v súčasnosti ho riadi nominantka SNS Matečná, zistil Najvyšší kontrolný úrad tak obrovské nedostatky, že v krajine, v ktorej platí zákon a normálna politická kultúra, by zodpovedný minister už dávno nebol na svojom mieste.”

Remišová zároveň podčiarkla, že nestačí výbor zriadiť, ale zároveň treba  aj jeho zistenia a odporúčania uvádzať do praxe. „V každom prípade vyzývame Andreja Danka, aby neodkladal zriadenie výboru na neurčito, ale predložil konkrétny návrh zákona, ak teda vládna koalícia nie je schopná podporiť návrh opozície. Ide o pomerne jednoduchý návrh a koalícia by to mohla stihnúť aj skôr, ako „v horizonte niekoľkých rokov”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies