Olivový olej patrí k najčastejšie falšovaným potravinám v Európskej únii, tvrdí Anreas Kliemant. Je to vraj výnosné ako obchod s drogami
Olivový olej patrí k najčastejšie falšovaným potravinám v Európskej únii, tvrdí Anreas Kliemant z nemeckého úradu pre ochranu spotrebiteľa. Obchod s falšovanými potravinami prirovnáva k nelegálnemu obchodu s drogami.

Olivový olej patrí k najzdravším a tiež najdrahším olejom, ktoré sa bežne používajú v kuchyni. Preto je tento artikel zaujímavý pre zločinné gangy, ktoré olej falšujú. “Na zozname výrobkov EÚ, ktoré sa najčastejšie klame, je na prvom mieste,” tvrdí Andreas Kliemant, ktorý sa zameriava na podvody s potravinami na nemeckom Spolkovom úrade pre ochranu spotrebiteľa a bezpečnosť potravín (BVL).

Falšovanie potravín môže vážne poškodiť zdravie, nemecký denník Morgenpost pripomína českú metanolovú aféru z roku 2012 s pančovaním tvrdého alkoholu, ktorá mala 47 obetí.

V nemeckom úrade BVL sami vyskúšali, ako “vyrobiť” olivový olej.

“Lacný šalátový olej sme nafarbili pomocou sušených špenátových listov, pasty wasabi a korenia. Vyzeral ako vysoko kvalitný olivový olej, “uviedol Kliemant.

Pri porovnávacom ochutnávaní napodobeninu poznal iba každý druhý účastník testu. Väčšinou sa používa na napodobeninám olivového oleja repkový alebo slnečnicový olej.

Finančné zisky kriminálnych gangov, ktoré potraviny falšujú, úrad porovnáva zo ziskmi z obchodu s drogami.

Liter oleja, ktorý poslúži pre falšovanie, stojí zhruba jedno euro. V maloobchode sa potom ako “olivový” predáva minimálne za desaťnásobok. “Ak prepravujete (falšovaný) tovar vo veľkom množstve z jednej krajiny do druhej a tam je distribuujete, je na to nevyhnutné mať dobre organizované kriminálne štruktúry,” tvrdí Kliemant. Páchatelia dokonca v niektorých prípadoch používajú rovnaké predajné kanály ako u predaja drog.

Vlani na jeseň bol odhalený gang, ktorý falšoval olivový olej v Grécku. Jednalo sa iba o zafarbený slnečnicový olej, ktorý bol vydávaný za akostný olivový olej lisovaný za studena. Bol označený ako “extra panenský, priamo od výrobcu”.

V Grécku bolo obvinených sedem ľudí. Olej išiel na trh v päťlitrových nádobách na paletách po jednej tone. Polícia zadržala 12 už zabalených paliet a ďalších päť ton falšovaného oleja, ktorý nebol pripravený na expedíciu. Väčšina mala mieriť na nemecký trh.

Polícia najprv zadržala asi 60 obchodníkov, ktorí falošný olej přeprodávali. Päť litrov zafarbeného oleja sa predávalo za 12 až 15 eur, uviedol denník Rheinische Post.

Nemecké spotrebiteľské združenie Stiftung Warentest testovalo na nemeckom trhu 27 olivových olejov.

Z nich len štyri boli na konci testu označené ako dobré, dva oleje dostali známku nedostatočnú. Aby človek kúpil kvalitný olej, mal by počítať s cenou minimálne 24 eur za liter (610 korún), uviedol Franffurter Algemeine Zeitung Najlepšie hodnotené oleja pochádzajú zo Španielska a Talianska. Pritom ani vysoká cena a označenie pôvodu nezaručujú kvalitu, uviedlo združenie Warentest.

Podľa správy Európskej komisie za rok 2016 v rámci siete EÚ Food Fraud Network došlo k nahláseným prípadom klamania potravín najčastejšie v kategóriách mäso a mäsové výroby (mimo hydiny). Jednalo sa o 28 prípadov. Nasledovali podvody u rýb a výrobkov z rýb (22 prípadov) a potom tuky a oleje (20 prípadov).

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies