Ombudsmanka EÚ Ombrella O’Reilly žiada šéfa ECB Dragiho, aby odišiel z tajnej uzavretej skupiny G 30
Ombudsmanka EÚ  Ombrella O’Reilly vyzvala vrcholových predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB), aby zastavili  svoju účasť v 30-člennej tajnej a uzavretej skupine bankárov G 30. Informuje EUobserver.

sérii odporúčaní uverejnených v stredu (17. januára) Emily O’Reilly povedala, že prezident ECB Mario Draghi by mal “pozastaviť členstvo na zostávajúce obdobie svojho funkčného obdobia”, ktoré sa skončí v roku 2019.

Dodala, že “ECB by sa mala snažiť zabezpečiť, aby sa ani novým prezidentom ECB ani iným členom rozhodovacích orgánov ECB nestal členom skupiny G30”.

“Bezpochyby by to pomohlo posilniť verejnú dôveru v ECB,” tvrdí.

Odporúčania ombudsmanky po ročnom vyšetrovaní nasledujú po podaní sťažnosti v novembri 2016, keď stredisko podnikov v Európe (CEO), mimovládna organizácia so sídlom v Bruseli, podala sťažnosť .

Generálny riaditeľ tvrdil, že účasť úradníkov ECB na G30 je nezlučiteľná s nezávislosťou, reputáciou a integritou inštitúcií.

V roku 2015 požiadala mimovládna organizácia o dokumenty od ECB týkajúce sa konania etických orgánov inštitúcie v G30.

Potom sa zistilo, že v odpovediach od ECB “neboli prijaté žiadne preventívne opatrenia” týkajúce sa účasti úradníkov ECB na stretnutiach skupiny G30.

Skupina 30 – formálne nazvaná poradná skupina pre medzinárodné hospodárske a menové záležitosti – je organizácia založená vo Washingtone, ktorej členmi sú vedúci predstavitelia hlavných súkromných bánk a centrálnych bánk , ako aj predstavitelia akademických a medzinárodných inštitúcií.

Organizuje dve stretnutia s uzavretými dverami ročne, ako aj medzinárodný bankový seminár, ktorý je otvorený pre externých účastníkov.

Členov tohto exkluzívneho klubu vyberá správna rada, z ktorej je známy len predseda – Jacob A. Frenkel, predseda banky JPMorgan Chase International.

Draghi sa zúčastnil štyroch stretnutí – v roku 2012, 2013 a dvakrát v roku 2015 – a jedného seminára – v roku 2012 – od chvíle, keď sa stal prezidentom ECB, podľa odpovede banky na otázky ombudsmanky.

Po prvej sťažnosti ombudsman EÚ av roku 2012 predchodca O’Reillyovej Nikiforos Diamandouros v roku 2013 povedal, že účasť Draghiho na G30 nie je “nezlučiteľná s nezávislosťou, reputáciou a integritou ECB”.

Od tohto rozhodnutia však ECB bola poverená Ombudsmanka novou misiou, dohľadom nad bankami EÚ, prostredníctvom jednotného mechanizmu dohľadu. To podľa O’Reillyovej robí dnešnú situáciu “odlišnou od situácie v roku 2012”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies