ONS: Začína brexodus. Z Británie odišlo najviac občanov EÚ za posledných desať rokov

Občania Európskej únie (EÚ) začínajú vo veľkom opúšťať Veľkú Britániu. Počas dvanásť mesačného obdobia končiaceho vlaňajším septembrom pribudlo v krajine „len“ 90 tisíc Európanov, čo znamená medziročný pokles o 75 tisíc. Naopak sa zvýšil počet imigrantov z krajín mimo EÚ. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil britský štatistický úrad (ONS).

Počas sledovaného obdobia sa do Británie prisťahovalo približne 220 tisíc občanov Európskej únie. Opačným smerom sa však vydalo najmenej 130 tisíc osôb, čo je podľa spravodajského serveru BBC suverénne najvyššie číslo za posledných desať rokov.

Počet európskych imigrantov je na najnižšej úrovni od roku 2012, pripomenul denník The Guardian, ktorý túto skutočnosť považuje za začiatok takzvaného „brexodu“.

Menej Európanov prichádzalo do Británie údajne kvôli „dôvodom spojeným s prácou“. „Brexit by samozrejme mohol byť kľúčovým faktorom v rozhodovaní o tom, či sa prisťahujú do Británie, alebo sa z nej naopak odsťahujú, ale motivácia ľudí k migrácii je komplikovaná a môže ju ovplyvniť rad vecí,“ myslí si zamestnankyňa britského štatistického úradu (ONS) nicola Whiteová.

V sledovanom období naopak stúpol počet imigrantov pochádzajúcich z krajín ležiacich mimo EÚ. Tých do Británie prišlo približne 205 tisíc, čo je maximum posledných šiestich rokov. Podľa spravodajcu BBC pre vnútropolitické dianie Dannyho Shawa spôsobil tento nárast najmä zvýšený záujem o štúdium a možno tiež korekcia podivného prepadu predchádzajúceho obdobia.

Práve zásluhou týchto imigrantov klesla takzvaná čistá migračnej bilancie krajiny, teda rozdiel medzi počtom imigrantov a emigrantov, iba o 29 tisíc osôb – a to na 244 tisíc prisťahovalcov.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies